İmam ve müezzinlerin yoğun ramazan mesaisi

İmam ve müezzinlerin yoğun ramazan mesaisi
İmam ve müezzinlerin yoğun ramazan mesaisi
- Türkiye genelinde imam ve müezzinlerin mesaileri, vakit namazı, teravih, dini sohbet, mukabele ve yaz Kur'an kursları olmak üzere yoğun geçiyor - Ataevler Merkez Edebali Camisi'nin imam hatibi Yazar: - "Bizlerin uykusu yaklaşık 3 saattir. Bu şekilde bir günümüz ramazan ayı boyunca akıp geçiyor"

BURSA (AA) - Ramazan ayının bu sene en uzun günlere denk gelmesinden dolayı ortalama 21 saat çalışan imam hatip ve müezzinler, camideki mesailerini vakit namazı ve teravihler, dini sohbet, mukabele ve yaz Kur'an kurslarıyla yoğun geçiriyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, imam ve müezzinlerin ramazan mesaisi genellikle saat 09.30'dan itibaren yaz Kur'an kurslarıyla başlıyor.

Sabah grubundaki öğrencilere kurs veren görevliler, öğlen cemaate namaz kıldırdıktan sonra Kur'an-ı Kerim ve mealini okuyor.

Öğle grubundaki öğrencilerin kursuna geçen imamlar, ikindi namazı öncesi hadis sohbetinde bulunuyor. Namazın ardından mukabele okuyan görevliler, akşam ezanını okuyup namazlarını kıldıktan sonra evlerine giderek iftar yapıyor. Bundan kısa bir süre sonra yeniden camiye gelen imamlar, teravih öncesi cemaate dini bilgiler veriyor.

Teravih sonrası cami cemaatiyle zaman geçiren ve dini sohbetlerde bulunan imamlar, evlerine gidip sahur yaptıktan sonra imsak ezanını okuyup sahur mukabelesine geçiyor. Gün doğarken tekrar evlerine gidip 3 saat kadar uyuyan imamların ramazan mesaisi günde ortalama 21 saati buluyor.

- Günün büyük bölümünde cemaatle bir aradalar

Bursa'da, merkez Nilüfer ilçesindeki Ataevler Merkez Edebali Camisi'nin imam hatibi Mehmet Yazar, ramazan ayını dolu dolu yaşadıklarını söyledi.

Yazar, camide bu sene yaklaşık 900 öğrenciye 25-30 hoca tarafından yaz Kur'an kursu verildiğini anlattı.

Bu kurs dolayısıyla imam ve müezzinlerin günlük mesaisinin saat 09.30 gibi başladığını bildiren Yazar, şöyle devam etti:

"10.00'a kadar hazırlık yapıp abdestimizi alıyoruz. Daha sonrasında çocuklarımızın başına geçiyoruz. 10.00'da öğrencilerimiz gelmiş oluyor. 13.00'e kadar sabahçı grubumuzun dersleri devam ediyor. Daha sonrasında camiye geçiyoruz. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca camiye gelenlere ilmihal bilgileri veriyoruz. Öğle namazımızı cemaatle kıldıktan sonra aşrı şerif okuyoruz. Daha sonra cemaatimize, okuduğumuz Kur'an-ı Kerimimizi anlaması için tefsirini yapıyoruz. Öğleden sonra bu sefer kursun diğer grubu başlıyor. Bu dersler 14.00-17.00'de yapılıyor. İkindi namazından önce cemaatimizle özellikle ramazanla ilgili hadis sohbetleri yapıyoruz. İkindi namazını kıldıktan sonra da bir mukabelemiz var. Akşam ezanını okuduktan sonra da evimize gidip iftar yapıyoruz."

- Bir imamın iftardan günün ilk ışıklarına kadar mesaisi

Yazar, iftar sonrasını ise camide sohbet ve teravihle geçirdiklerini aktardı.

Teravihin ardından işlerinin bitmediğine değinen Yazar, "Teravihe bu camiye birçok çocuk geliyor. Çocuklara dondurma dağıtıyoruz, değişik ikramlarda bulunuyoruz. Geçen yaptığımız bir organizasyonda 329 çocuğa dondurma dağıttık. Daha sonra yine gün bitmiyor. Namazdan sonra dışarıda cemaatimiz bekliyor. Daha sonrasında tek tek hal hatırlarını soruyoruz" ifadesini kullandı.

Mehmet Yazar, uyumaya vakit bulamadan evlerine gidip sahur yaptıklarını, bunun ardından yine camiye döndüklerini belirtti.

Bazı sahurlarda cami bahçesinde arkadaşlarıyla bir arada olduklarını ifade eden Yazar, "İmsak vakti olduğunda saat 03.30'dan önce camiye gelip ezanımızı okuyoruz ve daha sonra mukabelemize başlıyoruz. O da bittikten sonra eve gidip yatağa girişimiz 05.30-06.00'yı buluyor. Ramazan boyunca din görevlileri için genel olarak bu böyledir. Bizlerin uykusu yaklaşık 3 saattir. Bu şekilde bir günümüz ramazan ayı boyunca akıp geçiyor. Bu durumdan çok memnunuz. Allah oruçlarda nasıl bize yardım ediyorsa bu durumda da yardım ediyor" diye konuştu.