İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını
İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını
- Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu, olayı yürüyüşle protesto edecek

BURSA (AA) - Bursa'da, 65 sivil toplum kuruluşundan oluşan Gönüllü Kuruluşlar Platformu, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınını yarın yürüyüşle protesto edecek.

Memur-Sen İl Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, platformun aylık toplantısı temsilciliğin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Apak'ın da katıldığı toplantının gündeminde, Mescid-i Aksa'da yaşanan olay yer aldı.

Platforma üye sivil toplum kuruluşlarının başkanları, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girmesine tepki göstererek, vatandaşlara yarın saat 15.00'te Setbaşı'ndan başlayarak Orhangazi Parkı'nda sona erecek protesto yürüyüşüne katılma çağrısında bulundu.

Mayıs ayında Mescid-i Aksa'yı ziyaret ettiğini hatırlatan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, "İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'da yaptığı eylemi, televizyondan izlerken bir Müslüman olarak, gerçekten üzülmemek, kahrolmamak elde değil" ifadesini kullandı.

İşgalin 47 yıldır sürdüğü Kudüs'te, İsrail askerlerinin yaptığı son olayın Müslümanlara yönelik en büyük hakaret olduğunu vurgulayan Şeker, şunları kaydetti:

"İsrail'in köpekleri diye nitelendirebileceğim İsrail askerleri, ayağında postalları ile Mescid-i Aksa'nın içerisinde insanlara ateş ederek, gaz bombaları ve sis bombaları ile Kuran-ı Kerim'i yerlere atmalarını tüm dünya ve Müslüman alemi gördü. İsrail askerlerinin bu yaptığı son uygulama, Müslümanların ne kadar ses çıkaracağı ve dinlerine ne kadar sahip çıkacağı davasıdır. Çünkü İsrail, gerçekleştirmek istediği emellerini, artık meşru kılmak istiyor. Eğer biz Müslümanlar, 'Benden ne olur' deyip yapılanlara sessiz kalır ve tepkisini haykırmazsa maalesef kaybedenler oluruz."