İznik, İstanbul'daki "Bursa Tanıtım Günleri"nde tanıtılacak

İznik, İstanbul'daki "Bursa Tanıtım Günleri"nde tanıtılacak
İznik, İstanbul'daki "Bursa Tanıtım Günleri"nde tanıtılacak
BURSA (AA) - Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen , 18-21 Şubat 2015'te İstanbul'daki Feshane Uluslararası Fuar Kongre...

BURSA (AA) - Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen , 18-21 Şubat 2015'te İstanbul 'daki Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. "Bursa Tanıtım Günleri"nde, İznik ilçesinin de tanıtımı yapılacak.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bursa Tanıtım Günleri" için en büyük standı kiraladıklarını söyledi.

Beş medeniyete başkentlik yapmış bir ilçenin belediye başkanı olarak İznik'in tanıtımlarını aralıksız sürdürdüklerini anlatan Sargın, şöyle konuştu:

"Maalesef İznik tüm dünyada tanınmasına rağmen ülkemizde yeterince tanıtımı yapılamamış. Tarih, turizm ve tarım kenti olan ilçemizde birinci ve 7'nci konsilin toplandığı, Hristiyan alemi için kutsal sayılan Ayasofya, Anadolu 'da ayakta kalmış en önemli tiyatrolarından biri olan ve önümüzdeki günlerde sanat gösterilerine açmayı düşündüğümüz Roma Tiyatrosu, Osmanlı Devleti'nin ilk medreseleri Orhan Gazi ve Süleymanpaşa, Türk-İslam dünyasının mutasavvıf şairlerinin en büyüklerinden İznikli Eşrefoğlu Rumi'nin türbesi, ilk Osmanlı medreselerinin kurucusu, başmüderrisi, filozof, mutasavvıf ve yazar Davud el Kayseri'nin türbesi ve daha birçok eser İznik'tedir. Hepsinden önemlisi, İznik'in beşiklik ettiği medeniyetlerin izlerini günümüzde hala taşımasıdır. Yakın zamanda Senato Sarayı ile ilgili de bir çalışma başlatacağız. Senato Sarayı'nın yerini bulduğumuzda İznik zaten başlı başına bir çekim merkezi haline gelecektir. Tabii bir de dünyaca tanınan ve dünya markası olan İznik çinilerimiz var. İşte bu fuarda tüm bu eserlerimizin minyatürlerini sergileyerek İznikimizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız."