İznik'in fethi törenle kutlandı

İznik'in fethi törenle kutlandı
İznik'in fethi törenle kutlandı
- İznik Belediye Başkanı Sargın: ''İznik'in fethi önemli fetihlerden bir tanesi. 30 yıl süren kuşatma esnasında hiç kan akıtılmamış ve Orhangazi İznik'i böyle kansız şekilde teslim almıştır"

BURSA (AA) - İznik'in fethi törenle Kutlandı.

İznik Belediyesince ilk kez bu yıl düzenlenen etkinlik kapsamında Osmangazi'nin oğlu Orhangazi'nin 1331 yılındaki tarihi Yenişehirkapı surlarından İznik'e girişi atlar üstünde canlandırıldı. Daha sonra Yenişehir Kapı 'dan başlayan "fetih yürüyüşü" ilçe merkezi eski Hükümet Konağı önünde sona erdi. 

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, törende yaptığı konuşmada, ilçenin fethi ile ilgili etkinliği ilk kez düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Türk dünyası açısından 1331 yılının çok önemli olduğunu vurgulayan Sargın, "İnşallah bunu daha farklı ve renkli etkinlikler ile sürdüreceğiz. İznik'in fethi önemli fetihlerden bir tanesi. 30 yıl süren kuşatma esnasında hiç kan akıtılmamış ve Orhangazi İznik'i böyle kansız şekilde teslim almıştır" dedi.

Etkinliği izleyen vatandaşlara pilav ve ayran ikram edilirken, kutlama programı Orhangazi'nin ilçeye girişinde yayımladığı fermanın okunmasıyla sona erdi.

 


  ETİKETLER:

  Hükümet

  ,

  Belediye

  ,

  Kapı

  ,

  ilçe