İznik'in yeni projelerine onay çıktı

İznik'in yeni projelerine onay çıktı
İznik'in yeni projelerine onay çıktı
BURSA (AA) - Bursa Anıtlar Koruma Kurulu, İznik'te gerçekleştirilecek yeni projeleri, yerinde inceleyerek onay verdi.Alınan bilgiye göre, Bursa...

BURSA (AA) - Bursa Anıtlar Koruma Kurulu, İznik'te gerçekleştirilecek yeni projeleri, yerinde inceleyerek onay verdi.

Alınan bilgiye göre, Bursa Anıtlar Koruma Kurulu üyeleri yapılan çalışmaları yerinde görmek ve incelemek üzere, aylık toplantısını İznik Belediyesi İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirdi. Kurul üyeleri toplantı ile birlikte çalışma alanlarını ziyaret ederek incelemede bulundu.

Kurul Başkanı Murat Taş ile birlikte İznik'e gelen kurul üyeleri, Yeşil Cami çevre düzenleme, mimari, peyzaj avam projesi, Ayasofya Camii bahçesindeki mevcut tuvaletler yerine yeni tuvalet yapılması talebinin değerlendirmesi ve kıyı bandı kentsel tasarım avam projelerini onayladı.

Yeni İznik Müzesi inşaat alanında yapılan sondaj kazı rölövesi konusunda çeşitli incelemelerde bulunan kurul üyeleri, müze ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

-Sahil düzenleme projesi 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik Sahili Düzenleme Projesi'nin tamamlanarak onaylanmasından sonra yapım ihalesi için çalışmalara da başlandı.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı açıklamada, karayolları ile Kıran dere arasında bulunan bölgede sahil projesi uygulanacağını belirterek, '' Proje içerisinde büfeler, çay bahçeleri, lokantalar, tenis kortları, plaj voleybol sahaları, seyir terasları ve ahşap iskeleler, plaj alanları ve yeşil alanlar bulunacak. Ayrıca İznik için yapılan projelere her zaman destek veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibine şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Sargın, söz konusu projenin ihalesinin de önümüzdeki aylarda gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.