İznik'teki mozaiğin üzerinden asfalt kaldırıldı

İznik'teki mozaiğin üzerinden asfalt kaldırıldı
İznik'teki mozaiğin üzerinden asfalt kaldırıldı
- "İznik'te bulunan mozaiğin üstü asfaltla kaplandı" haberlerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti - Daha önce koruma amaçlı jeotekstil malzemelerle üstü kapatılan mozaiğin, "üzerine dökülen asfalt", Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın talimatıyla kaldırıldı ve çevresinde güvenlik tedbiri alındı - İznik Müze Müdürlüğü: - "Yerin 3 metre altındaki mozaiğin yapılan asfaltlama çalışmalarından herhangi bir zarar görmesi, mevcut koruma yöntemlerinin uygulanmış olması nedeniyle söz konusu değil"

BURSA (AA) - Bursa'da, 7 Aralık'taki "İznik'te bulunan mozaiğin üstü asfaltla kaplandı" haberlerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, harekete geçti.

Daha önce koruma amaçlı olarak jeotekstil malzemelerle üstü kapatılan mozaiğin, "üzerine dökülen asfalt", Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın talimatıyla kaldırıldı ve çevresinde güvenlik tedbiri alındı.

İznik Müze Müdürlüğü yetkililerinden alınan bölgeye göre, haberlere konu olan mozaik, geçen yıl ilçede devam eden altyapı kanalizasyon çalışmaları sırasında bulundu. Keşfin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İznik Müze Müdürlüğü koordinasyonunda kurtarma kazısı başlatıldı ve mozaik açığa çıkarıldı.

3. derece arkeolojik sit alanı olan bölgenin tescil düzeyi, mozaiğin ortaya çıkmasıyla 1'inci dereceye yükseltilirken, mozaiğin yakınındaki bir yapının altına doğru ilerlemesi ve parsel sahibiyle kazı çalışmalarının devamına yönelik görüşmelerde muvafakat alınamaması yüzünden kazı çalışmaları durduruldu.

Bunun üzerine mozaiğin açığa çıkan kısmı, koruma tedbirleri alınarak jeotekstil malzeme ile tekniğine uygun şekilde kapatıldı ve çalışmalara ara verildi.

7? Aralık'taki "İznik'te bulunan mozaiğin üstü asfaltla kaplandı" haberleri Kültür ve Turizm Bakanlığını harekete geçirdi. Bakan Mahir Ünal'ın talimatıyla bazı çalışmalar yapıldı.

- "Mozaiğin zarar görmesi söz konusu değil"

Müze yetkilileri, mozaikle ilgili alınan tedbirler konusunda şu bilgileri verdi: 

"Yerin 3 metre altındaki mozaiğin yapılan asfaltlama çalışmalarından herhangi bir zarar görmesi, mevcut koruma yöntemlerinin uygulanmış olması nedeniyle söz konusu değil. Ancak yine de ihtiyaten, mozaiğin yola isabet eden bölümündeki asfalt kaldırıldı. İznik Müzesi Müdürlüğü denetiminde kaldırılan asfalt plakanın bulunduğu alan, çevresinde güvenlik tedbirleri alınarak trafiğe kapatıldı. Kamulaştırma sürecinin tamamlanmasından sonra kazı çalışmalarının sürdürülerek söz konusu mozaiğin yayılım alanının tümünün tespit edilmesi ve elde edilen veriler doğrultusunda nihai bir değerlendirilmede bulunulması planlanıyor."