İznik'teki Roma Tiyatrosu sanat gösterilerine açılacak

BURSA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun ile görüşen İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Anadolu'da ayakta kalmış en...

BURSA (AA) -  Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun ile görüşen İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Anadolu 'da ayakta kalmış en önemli tiyatrolardan biri olan İznik'teki Roma Tiyatrosu'nun sanat gösterilerine açılacağını bildirdi.

İznik Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sargın,  Ankara 'da bulunan ilk olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile bir araya geldi. İznik'in turizm yönünden kalkınması için destek isteyen Sargın, daha sonra Ahmet Haluk Dursun ile görüştü.

Sargın, Dursun'a İznik Müzesi ve Lefke Kapı'nın restorasyonlarıyla ilgili bilgi vererek, ilçenin en önemli tarihi simgesi olan ve restorasyonu devam eden Roma Tiyatrosu'nda sanat gösterilerine yer vermek istediklerini bildirdi. Dursun ise restorasyonun ardından tiyatronun gösterilere hazır hale geleceğini ve konuyla ilgili çalışma başlattıklarını belirtti.

- Roma Tiyatrosu

Roma Tiyatrosu, İznik'in güneybatısında, Saraybahçe veya Eski Saray olarak bilinen mevkide bulunuyor.

İznik surlarının 90 metre kuzeyindeki bu tiyatro, Anadolu'da ayakta kalmış tiyatroların en önemlilerinden biri olarak biliniyor.

Tiyatro, Roma İmparatoru Traianus (97-117) zamanında Eyalet Valisi Pilinius Csecillius Secunds (62-113) tarafından yaptırıldı.

Pilinius, Traianus'a yazdığı mektuplarda, tiyatronun yapımının tamamlanabilmesi için 10 milyon sesterzene ihtiyaç olduğunu belirtti. Bu ödenek de yeterli gelmeyince ek ödenek, Romalılarca temin edildi ve tiyatro tamamlandı.