Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü
Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü
- Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Canbaz: "Devletin, kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınaması gerekir"

BURSA (AA) - Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Nevin Canbaz, "Devletin, kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınaması gerekir" dedi.

Canbaz, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla Bursa Adliyesi önünde toplanan avukatlarla adına yaptığı açıklamada, dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye 'de kadına yönelik şiddet ve kadının bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskının her geçen gün arttığını savundu.

Yılbaşından bu yana 240 kadının, erkek şiddeti nedeniyle öldüğüne dikkati çeken Canbaz, şöyle konuştu:

"Kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması, öncelikle devletin ve siyasi iktidarların ilgili kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, ilgili tüm sivil ve resmi kuruluşlarla birliği yaparak yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Devletin, kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınaması gerekir. Şiddete uğrayan kadınlar için başvuru ve sığınma evi sayısının artırılması, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek sağlanması önemlidir. Kadınların ekonomik olarak ihtiyaçlarını karşılayabileceği koşulların oluşturulması ve gerekli yasal yardımların yapılması, cinsiyet ayrımcı politikalar, yasalar ve uygulamaların kaldırılması gerekir. Konuyla ilgili eylem ve eğitim projelerinin kadın örgütleriyle hayata geçirilmesini, aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar, toplum ve anne baba eğitim programları başlatılmasını, kadınların ekonomik özgürlüğü için çalışmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, sosyal güvenlik , parasız eğitim ve parasız sağlık hakkından yararlanılmasının sağlanmasını ve medyanın, kadına ve çocuklara yönelik şiddeti malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmesini istiyoruz."

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli'nin de bulunduğu grup, açıklamanın ardından dağıldı.