Karacabey'de sahil projesi vatandaşlara anlatıldı

Karacabey'de sahil projesi vatandaşlara anlatıldı
Karacabey'de sahil projesi vatandaşlara anlatıldı
BURSA (AA) - Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Karacabey Kent Konseyi tarafından düzenlenen Genel Konsey toplantısında, Büyükşehir Belediyesi tarafından...

BURSA (AA) - Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Karacabey Kent Konseyi tarafından düzenlenen Genel Konsey toplantısında, Büyükşehir Belediyesi tarafından Karacabey'de yapılması planlanan sahil düzenleme projesi vatandaşlara anlatıldı.

Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi'ndeki toplantıya, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Sahiller Daire Başkanı Hakan Bebek, BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Güngör Gülenç, Karacabey Baro Başkanı Avukat İbrahim Emir, BUSKİ yöneticileri ve  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Toplantının Divan Başkanlığı'nı BKK Başkanı Semih Pala yaptı.

BKK tanıtım videosu gösteriminin ardından konuşan Pala, Karacabey sahil düzenleme toplantısının sadece Karacabey'i değil, Bursa'yı ve Türkiye 'yi de ilgilendirdiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan sahil düzenleme projesinin vatandaşın önüne sunulması, görüşlerin dile getirilmesi ve ortak akla göre hareket edilmesinin önemine dikkati çeken Pala, bu kapsamında kent konseylerinin toplantılar düzenlediğini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi'nin ve Karacabey Belediyesi'nin kent konseylerine destek verdiğini ifade eden Pala, şöyle konuştu:

"BKK Başkanı olarak destek veren tüm belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Kent konseyleri, idari sistem içerisinde çok önemli kuruluşlardır. Kent konseyleri, devlet ile milleti buluşturan, herkese ve her kesime söz hakkı veren, tüm kurumları bir araya getirebilen tek yapıdır. Kent konseyleri de gücünün bilincinde olmalıdır. BKK olarak Türkiye'ye örnek çalışmalar yapıyoruz. Diğer kent konseyleriyle de ortak çalışmalar yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, sahillerde bir çalışma yapmak istiyor. Vatandaşla birlikte yürütmeyi arzuluyor. Bursa bir deniz şehridir. Karacabey de tarım şehri olduğu kadar deniz şehridir. Kent konseyleri de buna en uygun yapılardır. İnsanlar da kent konseylerine sahip çıkmalıdır."

Bebek ise Karacabey sahil kıyıları için düşünülen proje, Malkara ile Yeniköy arası sahil bandı çevre düzenlemesi, longoz ormanlarına yönelik çalışmalar ve Nilüfer Çayı'nın temizleme çalışması hakkında detaylı ve teknik bilgi verdi. 

Arazi çalışmalarını bitirdiklerini, verileri vatandaşla paylaştıklarını kaydeden Bebek, "Planı hazırladıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sunacağız. Bursa'nın 115 kilometrelik kıyı bandı bulunuyor. Karacabey'de çalışmada önemli yer tutuyor. Bölgenin jeolojik yapısı, yükselti haritası incelendi. İlçede ciddi oranda koruma alanı var. Karacabey'de kıyıların yüzde 78'i doğal karakteri bozulmamış alanlardır. Yüzde 14'ü kısmen müdahale görmüştür. Bursa geneline göre Karacabey çok daha az insan müdahalesi görmüş ve korunması gereken alanlardır" diye konuştu.