Karanlık dünyaları bilgisayar kursuyla aydınlanıyor

Karanlık dünyaları bilgisayar kursuyla aydınlanıyor
Karanlık dünyaları bilgisayar kursuyla aydınlanıyor
- Bursa merkezli bir dernek tarafından 4 ilde iki yıldır görme engellilere yönelik düzenlenen kurslara katılanların büyük bölümü resmi ve özel sektörde işe yerleştiridi - Dernek Başkanı Ocak: "Şimdiye kadar 300'e yakın kişi devlet memuru oldu, 300'e yakın kişi de fabrikalarda işe girdi, çalışıyor. Bilgisayar kursundan sonra çağrı merkezi operatörlüğü kursu vereceğiz. Yeter ki bize imkan verilsin, engelleri aşarız"

BURSA (AA) - Merkezi Bursa'da bulunan Uygar Görme Engelliler Derneği tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile iş birliği yapılarak engellilerin ekonomik ve sosyal hayatta kendine daha fazla yer bulması amacıyla kurslar düzenleniyor.

En fazla ilgiyi bilgisayar derslerinin gördüğü, Bursa, Yalova, Ankara ve Kahramanmaraş'taki kurslara katılan 600 dolayında engelli, son iki yılda kamu ve özel sektörde işe yerleştirildi.

Derneğin Genel Başkanı Feyaz Ocak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üyelere yardımcı olmak üzere İŞKUR iş birliğiyle kurslar açtıklarını söyledi.

Üyelerinin kendilerini geliştirmesi, engellerini aşması için başlattıkları kurslara ilginin beklediklerinden yüksek olduğunu belirten Ocak, kursiyerlerin uzman eğitimciler gözetiminde sesli komutlar veren özel bir yazılım sayesinde bilgisayar ve programlarıyla ilgili her türlü bilgiyi öğrendiğini anlattı.

Ocak, bir bilgisayar kursunun 10 kişinin katılımıyla 4 ay sürdüğü bilgisini vererek, "Kurs bitiminde arkadaşlarımız bilgisayar kullanmayı öğreniyor. Çalışanlar işlerinde bunu kullanıyor. Herhangi bir işte çalışmayanlar da aldığı sertifikayla işe daha rahat girebiliyor" ifadesini kullandı.

Kursiyerlere, İŞKUR tarafından aylık 500 lira ödendiğini aktaran Ocak, katılımcıların çoğunun sertifika aldıktan sonra Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) girdiğini, bir bölümünün de derneğe gelen talepler doğrultusunda özel sektörde işe yerleştirildiğini dile getirdi. Ocak, şöyle konuştu:

"Derneğimizin merkezi Bursa'da bulunuyor. Bursa'nın yanı sıra şubelerimiz aracılığıyla Yalova, Ankara ve Kahramanmaraş'ta da kurslar düzenliyoruz. 7-8 farklı kurs veriyoruz. Diğer farklı kurslarımızı bitirenler iş sahibi olup engellerini aştı. Devlet memuru olan arkadaşlarımız var. Şimdiye kadar 300'e yakın kişi devlet memuru oldu, 300'e yakın kişi de fabrikalarda işe girdi, çalışıyor. Bilgisayar kursundan sonra çağrı merkezi operatörlüğü kursu vereceğiz. Yeter ki bize imkan verilsin, engelleri aşarız. Devletin bize ne kadar desteği olursa biz o kadar engel aşarız. Engellilere engel yok. Biz engel tanımıyoruz. Bu kursiyerlerden evli olanlar var, bekarlar var. Bu arkadaşlarımız burada bir şeyler öğrenip hayata tutunuyor."

- "Bilgisayarı açmayı bile bilmiyordum"

Kursiyerlerden Derya Akdaş, kişisel gelişimine katkısı olması için bilgisayar dersleri aldığını ifade etti.

İlkokul mezunu olduğunu, ortaokulu babasının memuriyeti nedeniyle tamamlayamadığını bildiren Akdaş, "Bilgisayarı hiç kullanamıyordum, bu kursta öğrendim. Belki bu kurstan sonra bir işe girerim" dedi.

Ev kadını, iki çocuk annesi ve yüzde 50 engelli olduğunu belirten Jale Oruç ise sesli yazılım sayesinde bilgisayar öğrenmeye uyum sağladığını kaydetti.

Şimdi geleceğe güvenle baktığını vurgulayan Oruç, "5 yaşında kızım var, 'Anne, bilgisayar oyunu aç' dediği zaman açamıyordum. Şimdi yazıp açabiliyorum. Çocuğum ilkokula başladığında bir işe girmeyi düşünüyorum" diye konuştu.