Kavrulmuş fındıkta fiyatlar geriledi

Kavrulmuş fındıkta fiyatlar geriledi
Kavrulmuş fındıkta fiyatlar geriledi
- Geçen yıl olumsuz hava şartları nedeniyle rekoltenin düşmesi sonucu kilogramı perakendede 100 liraya kadar ulaşarak en pahalı kuruyemiş olan kavrulmuş fındık, 40-60 lira aralığına indi - Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Örs: - "Tüm kuruyemiş ürünlerinde, şu andaki ile 2014 ve 2015 yıllarının ilk çeyreğindeki fiyatlar arasında yüzde 20-25 düşüş var"

BURSA (AA) - İSMAİL ERSAN - Geçen yıl Karadeniz'de yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle rekoltenin düşmesi sonucu kilogramı perakendede 100 liraya kadar ulaşarak en pahalı kuruyemiş olan kavrulmuş fındık, 40-60 lira aralığına geriledi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bu yıl Karadeniz'de fındık hasadı başlayana kadar yüksek fiyatıyla dikkati çeken fındık, kalitesine göre kuruyemişçilerde kilogramı 100 liraya varan fiyatlardan satıldı.

Kalp başta olmak üzere sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutan bu ürün, fiyatının yüksekliği nedeniyle birçok vatandaş tarafından tüketilemezken bazıları da gramlar halinde almayı tercih etti. Hasadın hızlanmasıyla fındıkta fiyatlar hızla düşüş gösterdi. Kuruyemişçilerde kilogramı kalitesine göre 40-60 liraya kadar düştü.

Kuruyemişçilerin bağlı olduğu Bursa Bakkallar Esnaf Odası'nın Başkanı Muhammed Nuri Örs, özellikle 2014'te tüm kuruyemiş fiyatlarının çok yükseldiğini söyledi.

Bu yükselmenin farklı nedenlerinin olduğunu dile getiren Örs, "Ülkenin özellikle coğrafi ve iklim konumu çok önemli. 2013'te Karadeniz bölgesinde fındık dondan etkilendi. Dolayısıyla rekolte çok düşük oldu. Fındık olmadı. Bu da kavrulmuş fındık fiyatlarının yükselmesine neden oldu. 2014 yılında da aynı sorunu yaşadık. Bu sene fındık ciddi anlamda çok. Rekolte iyi ve fiyatlar da düştü" diye konuştu.

-Tüm kuruyemiş ürünlerinde fiyatlar düşüşte

2013 ve 2014'te sadece fındığın değil, tüm kuruyemişlerin fiyatının arttığını vurgulayan Örs, bu yıl ise fiyatlarda gerileme yaşandığını anlattı.

Fındık başta olmak üzere bütün kuruyemiş ürünlerine vatandaşların daha kolay ulaşabildiğini aktaran Örs, yunları kaydetti:

"Şu anda 40 liraya fındık alınabiliyor. Fiyatların yüksek olduğu önceki yıllara baktığımızda gerçekten esnaf ciddi problem yaşıyordu. Zaten sektörün rekabetle ilgili problemleri var. Tüketici 70-80 liraya hatta daha pahalıya fındık alıp yiyemiyordu. Bu fiyata fındık alacak tüketici sayısı azdır. Fiyatların 40 lira seviyesine inmesi hem esnaf hem de vatandaşlar açısından çok iyi oldu. Tüm kuruyemiş ürünlerinde, şu andaki ile 2014 ve 2015 yıllarının ilk çeyreğindeki fiyatlar arasında yüzde 20-25 düşüş var. Yer fıstığı 25 liraya çıkmıştı geçen yıl şu anda 20 lira civarında. Çekirdek 15-20 liraya kadar yükselmişti şimdi 9-10 lira aralığına indi."

Atatürk Caddesi'nde faaliyet gösteren bir kuruyemiş firmasının müdürü Mustafa Bozoğlan ise fındık fiyatının geçen yıllara göre ucuzladığını kaydetti.

Geçen yıl gramla sattıkları fındığı bu yıl kilogramla verebildiklerini dile getiren Bozoğlan, fiyatın yükselmesinin sadece tüketicileri değil, esnafı da zor durumda bıraktığını aktardı.