Kent Konseyinden "kanser ve erken teşhis" semineri

Kent Konseyinden "kanser ve erken teşhis" semineri
Kent Konseyinden "kanser ve erken teşhis" semineri
- Bursa Kent Konseyi (BKK) tarafından düzenlenen seminerde, BUSMEK kursiyerleri kanser ve erken teşhisin önemi konularında bilgilendirildi

BURSA (AA) - Bursa Kent Konseyince (BKK), Bursa Sanat ve Meslek eğitim Kursları BUSMEK kursiyerlerine kanser ve erken teşhisin önemi konularında seminer verildi.

BKK Sağlık Çalışma Grubu'nun düzenlediği "Meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi" konulu seminer, Osmangazi Toplum Sağlığı Merkezi eğitim hemşiresi Meryem Saatçi tarafından verildi.

Seminerde, erken tanı için yapılması gerekenler, uyarıcı belirtiler ve fiziksel muayene anlatıldı.

Kanserin, hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluştuğunu söyleyen Meryem Saatçi, şunları kaydetti:

"Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni kanser olgusu ortaya çıkıyor. Süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı çoğalması sonucu oluşan hastalık, meme kanseri olarak adlandırılıyor. 8 kadından biri meme kanseri olma riski taşıyor.  Türkiye 'de her sene 30 bin kadına meme kanseri tanısı konduğu açıklandı. Türkiye'deki bütün kadın kanserlerinin yüzde 32,8'ini meme kanseri oluşturuyor. Ölüm oranını düşürmek ve kaliteli yaşam elde etmenin en iyi yolu, erken tanı ve erken tedavidir. Kadının yaşına göre kendi kendine muayenesi, klinik muayene ve mamografi uygulanır."

Risk etkenlerini de aktaran Saatçi, meme kanserinin tanısında en etkili aracın eller olduğunu belirterek kendi kendine muayenenin nasıl yapıldığını katılımcılara gösterdi.