Kış sezonu ayakkabıda pahalı açıldı

Kış sezonu ayakkabıda pahalı açıldı
Kış sezonu ayakkabıda pahalı açıldı
- Havaların soğumasıyla kışlık ayakkabı satışları artarken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kadın botlarında fiyatlar bazı bölgelerde yüzde 60'a kadar yükseldi - TÜSODER Başkanı Ağaoğlu: - "Sezon başında açılış fiyatlarıyla alışveriş yapanlar zararlı çıkabilir. Acil değilse sezon sonu kampanyalarını beklemek lazım ancak indirimlere de dikkat edilmeli" - Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı Aytekin: - "Botlarda fiyatların yükselmesini büyükbaş hayvan eksikliği nedeniyle derideki azalmaya bağlıyoruz"

BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - Havaların soğumasıyla kışlık ayakkabı satışları artarken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kadın botlarında fiyatlar bazı bölgelerde yüzde 60'a kadar yükseldi.

TÜİK verilerine göre, ekimde aylık en yüksek artış yüzde 11,43 ile giyim ve ayakkabıda görüldü. Özellikle kadın botlarında fiyatlar, bazı bölgelerde yüzde 60 arttı. Kadın botlarında fiyatlar ülke genelinde ise ortalama yüzde 34,5 yükseldi.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, vatandaşları kredi kartına güvenip taksitle pahalı ürün almamaları konusunda uyardı.

Alışverişlerde kampanya dönemlerinin değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Ağaoğlu, "Sezon başında açılış fiyatlarıyla alışveriş yapanlar zararlı çıkabilir. Acil değilse sezon sonu kampanyalarını beklemek lazım ancak indirimlere de dikkat edilmeli. Ayakkabıcıların kesinlikle zararına satış yapmayacağı göz önünde bulundurularak indirimlerin gerçekçi olup olmadığına bakılmalı. Şu anda fiyatlar çok yüksek seyrediyor. Biraz beklemek lazım" dedi.

- Fiyat artışında büyükbaş hayvan etkisi

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin ise sezon açılış fiyatlarının yüksek olduğunu belirtti. Vatandaşların sentetik ve suni ürünlere ilgi göstermediğini vurgulayan Aytekin, son yıllarda çizme ve botlarda derinin daha fazla tercih edilmeye başladığını söyledi. 

Deri ürünlerin hem ayak sağlığı hem de rahatlık bakımından talep gördüğüne işaret eden Aytekin, fiyat artışında bir miktar arz-talep dengesinin de etkili olduğunu kaydetti.

Aytekin, Türkiye'de son yıllarda kesimi yapılan büyükbaş hayvan sayısındaki azalmanın fiyatlarda etkili olduğunu belirterek, "Et fiyatları yükseldi. Büyükbaş hayvanda eksilme var. Botlarda fiyatların yükselmesini büyükbaş hayvan eksikliği nedeniyle derideki azalmaya bağlıyoruz. Deri ürünlerin tabaklanmasında kullanılan ithal kimyasalların da yüksek fiyatlarda girdileri var. Tüm bunlar fiyatları yukarı çeken etkenler" diye konuştu.