"Klasik otomobil" sahibi olmak zor değil

"Klasik otomobil" sahibi olmak zor değil
"Klasik otomobil" sahibi olmak zor değil
- Türkiye Klasik Otomobil Kulübü Başkanı Harezi: - "Bir 'Anadol' marka arabayı 3-4 bin liraya alıp onu restore ederek bu işe girilebilir. Bursa'da üretilen eski bir Renault araç da restore edilebilir. İlla pahallı olması gerekmiyor"

BURSA (AA) - SERGEN SEZGİN - Türkiye Klasik Otomobil Kulübü Başkanı Aydın Harezi, "Bir 'Anadol' marka arabayı 3-4 bin liraya alıp onu restore ederek bu işe girilebilir. Bursa'da üretilen eski bir Renault araç da restore edilebilir. İlla pahallı olması gerekmiyor" dedi.

Harezi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "klasik otomobil" meraklılarının değişik markalardaki düşük maliyetli bir otomobil ile bu işe başlayabileceğini, yerli araçların başlangıç için iyi bir tercih olabileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Bir 'Anadol' marka arabayı 3-4 bin liraya alıp onu restore ederek bu işe girilebilir. Bursa'da üretilen eski bir Renault araç da restore edebilir. İlla pahallı olması gerekmiyor. Bunun yanı sıra milyonlarca lira değerinde klasik arabalar da var."

 

Harezi, klasik otomobilin bir tutku olduğunu vurgulayarak, "Klasik otomobilde beni en çok çeken o aracın üretildiği yıldan itibaren bu güne gelene kadar kullanıcıların neler hissettikleri ve bu arabaya bakmak için gösterdikleri çabalar, verilen emeklerdir" diye konuştu.  

- "İnternetten Allah razı olsun"

Klasik araba parçalarını bulmanın bazen zor, bazen de çok kolay olduğunu anlatan Harezi, "Artık internete girerek en bulunmaz parçalara bile ulaşma şansınız oluyor. En kötü ihtimalle kendiniz yaptırıyorsunuz" dedi. 

Harezi, bir otomobilin "klasik" olması için üretildiği yıldaki bütün özelliklere haiz olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Yani fabrikadan çıktığında hangi özelliklere sahipse aynı değerleri tutması lazım. 1955 model arabaya gidip 1990 model motor takamazsınız. Bu şekilde yaparsanız o arabanın klasikliği yok olur. Her şeyin orijinal olması gerekiyor. Bu sene Klasik Otomobil Kulübümüzün 25'inci yılı. 25 yıldır bu işi götürüyoruz. Üye sayımız da her geçen gün artıyor. Aynı şekilde araç sayısı da her geçen gün artıyor. Üyelerimizde de birkaç bin tane klasik otomobil bulunuyor. Bu, dünya standartlarına göre henüz yeterli değil. Ama yavaş yavaş o standarda ulaşmaya çalışacağız."