"Kobiler Sınırları Faktoring ile Aşıyor"

"Kobiler Sınırları Faktoring ile Aşıyor"
"Kobiler Sınırları Faktoring ile Aşıyor"
- FKB Yönetim Kurulu Başkanı Özger: - "750 bin KOBİ ile işbirliği içindeyiz. 2023 ihracat vizyonunda, çok büyük rol üstlenen KOBİ'lerin gerek yerinde sağlanan üretim ve istihdam açısından gerekse ekonomik büyümenin bütün coğrafyaya yayılması açısından güçlenmesi, çok önemli"

BURSA (AA) - Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Zeki Özger, "750 bin KOBİ ile işbirliği içinde olduklarını belirterek, "2023 ihracat vizyonunda, çok büyük rol üstlenen KOBİ'lerin gerek yerinde sağlanan üretim ve istihdam açısından gerekse ekonomik büyümenin bütün coğrafyaya yayılması açısından güçlenmesi, çok önemli." dedi.
KOBİ'lerin rekabet güçleri ve ihracat kapasitelerin artırılması, dış pazarlara erişimlerinin sağlanması amacıyla FKB tarafından "KOBİ'ler Sınırları Faktoring ile Aşıyor" başlığı altında düzenlenen Anadolu toplantılarının ikincisi Bursa'da gerçekleştirildi.
Özger, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki (BTSO) toplantıda yaptığı konuşmada, birliğin bankacılık dışı finansman sektörünü tek çatı altında topladığını söyledi.
FKB çatısı altında 66 faktoring, 28 finansal kiralama ve 12 finansman şirketi olmak üzere 106 şirketin faaliyet gösterdiğini belirten Özger, "7 bin 200 çalışanı, 100 milyar liraya yakın aktif büyüklüğü, 156 milyar lirayı geçen işlem hacmine sahip finansal kiralama, faktoring ve finansman sektörlerinin finans sistemi içindeki payı, öz kaynak büyüklüğüne göre yüzde 4,8, GSMH içindeki payı yüzde 8,1 ve kullandırılan kredide ki payı yüzde 5,4." diye konuştu.
- "750 bin KOBİ ile işbirliği içindeyiz"
Özger, FKB olarak KOBİ'lerin en önemli sorunları arasında yer alan öz kaynak yetersizliği ve krediye erişim konularında farkındalık gösterdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"KOBİ'lere rekabet güçlerinin ve ihracat kapasitelerinin artırılması, büyüme ve dış pazarlara erişiminin sağlanmasına yönelik destek olmak amacıyla ciddi çalışmalar yapıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerle Anadolu'da ekonomik büyümenin önemli bir dişlisi olan KOBİ'lerle yan yana geliyoruz. 750 bin KOBİ ile işbirliği içindeyiz. 2023 ihracat vizyonunda, çok büyük bir rol üstlenen KOBİ'lerin gerek yerinde sağlanan üretim ve istihdam açısından gerekse ekonomik büyümenin bütün coğrafyaya yayılması açısından güçlenmesi, çok önemli. Bu yüzden KOBİ'lerin güçlenmesinde kredi imkanlarının çoğaltılarak rekabet güçlerinin ve ihracat kapasitelerin artırılması ve dış pazarlara erişimlerinin sağlanması, yeni pazarlar yaratılması ve risklerin azaltılması gerekiyor. Bu noktada faktoring tarafından sağlanan krediler ve ek destekler KOBİ'lerin güvenli büyümelerinde önemli bir itici güç olacaktır."
- "İhracatçıya 8,3 milyar lira fon kullandırıyoruz"
FKB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zafer Ataman da bankacılık dışı finans sektörü olarak tanımlanan faktoringin alternatif finans modelleriyle reel sektörü ciddi boyutlarda fonladığını belirtti. Ataman, "Yaklaşık 95 bin müşteriye hizmet veren sektörümüz, yaklaşık 300 bin alıcıya ulaşmakta. Fiili olarak Türkiye ihracatçısına 8,3 milyar lira fon kullandırıyoruz. Bunun çok büyük bölümü yurtdışında herhangi bir risk geldiğinde tanzim garantisini de içeren garantili faktoring" ifadelerini kullandı.
Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Necati Yeniaras ise "Eximbank olarak piyasa koşullarına göre ihracatçılara en uygun destekleri veriyoruz. Bursa, Türk Eximbank hizmetlerinden en fazla faydalanan illerden biri. Kredi ve sigorta rakamları birlikte değerlendirildiğinde, Bursa ihracatına yüzde 16'lık yani 1,4 milyar dolara yakın bir finansman desteği sunuluyor." değerlendirmesinde bulundu.