Konservatuvarda uygulamalı keman yapımı dersi

Konservatuvarda uygulamalı keman yapımı dersi
Konservatuvarda uygulamalı keman yapımı dersi
- Çalgı yapım ustası ve öğretim elemanı Çakır'ın keman yapımını uygulamalı olarak anlatacağı etkinlik, yarın UÜ Konservatuvarı'nda gerçekleştirilecek

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Konservatuvarı'nda yarın yapılacak workshop etkinliğinde, çalgı yapım ustası ve öğretim elemanı Ahmet Ali Çakır tarafından keman yapımı uygulamalı olarak anlatılacak.

Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinlikte öğrenci ve akademisyenlerden oluşan müzik topluluğuna, 500 yıllık bir geleneğe sahip olan keman ve ailesi çalgıların oluşumu, yapım süreci, aşamaları, bu sürecin ünlü isimlerinden Antonio Stradivari, Guarneri del Gesu gibi ustaların 1700'lü yıllarda ürettikleri çalgıların detayları, değişimleri, günümüzde kullanım şekilleri, ses özellikleri gibi konulara değineceğini söyledi.

Modern dönem keman yapımcılarının bu geleneği sürdürme şekillerini de anlatacağını belirten Çakır, "Dünya genelinde tarihsel keman yapım ekollerinden bahsedilecek ve etkinlik sonunda öğrencilerin çalgıları ile yaşadıkları sorunlar, onları koruma şekilleri, bakımları, teknik sorunları tespiti için küçük çaplı bir workshop yapılacak. Bunun yanında keman yapım ham maddeleri, kullanılan el aletleri, yapım sürecinde olan bir keman ve yaptığım bir keman sergilenecek" diye konuştu.

- Ahmet Ali Çakır

Ege Üniversitesi Konservatuvarı Çalgı Yapım Bölümü'nden 2009'da mezun olan Çakır, 2009-2012 yıllarında aynı üniversitede öğretim elemanı olarak görev yaptı. Çakır, 2012-2014 yıllarında ise Türkiye'de ikinci olarak kurulan Gaziemir İMKB Kız Meslek Lisesi Çalgı Yapım Bölümü'nde görev alıp yeniden yapılandırılmasında katkı sağladı.

Çakır, butik el yapımı keman ve antik çalgı restorasyonu konusunda çalışmalarını sürdürüyor.