Kosova'dan Bursa'ya eğitim yolculuğu

Kosova'dan Bursa'ya eğitim yolculuğu
Kosova'dan Bursa'ya eğitim yolculuğu
BURSA (AA) - Kosova Üsküp Derneği koordinatörlüğünde Bursa'ya gelen kursiyerler, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK)...

BURSA (AA) - Kosova Üsküp Derneği koordinatörlüğünde Bursa'ya gelen kursiyerler, Büyükşehir Belediyesi  Sanat  ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) Erikli Kurs Merkezi'nde "Kuaförlük ve Cilt Bakımı Temel Makyaj" branşlarında eğitim alıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kosova'nın farklı şehirlerinden gelen 20 kursiyer, BUSMEK'te 2 ay eğitim alarak ülkelerine meslek sahibi olarak dönmeyi hedefliyor. Yaşları 17-35 arasında değişen kursiyerler, kuaförlük ve cilt bakımı branşlarında eğitimlere katılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kosovalı kursiyerleri BUSMEK Erikli Kurs Merkezi'nde ziyaret ederek çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

BUSMEK'in Büyükşehir Belediyesinin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğunu vurgulayan Altepe, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızın üretebilmeleri, meslek ve beceri sahibi olmaları, aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. BUSMEK ile her yıl binlerce öğrenciye ücretsiz eğitim veriyor, mesleki anlamda kendilerini geliştirmelerine destek oluyoruz. BUSMEK sadece Bursa'ya değil, Balkanlar başta olmak üzere yurt dışından gelen taleplere de cevap veriyor. Kursiyerlere, uzman eğitmenlerden kuaförlük ve cilt bakımı konularında eğitimler veriliyor. Buradaki eğitimlerinin ardından alacakları sertifikalar, kendi ülkelerinde de geçerli olacak, oradaki belediyeler de onay verdi. Ülkelerine döndüklerinde kuaför ve güzellik merkezlerinde çalışabilecekler veya kendi salonlarını açıp eleman çalıştırarak istihdama da katkı sağlayacaklar. Bursa olarak eğitim konusunda da ihracat yapmış oluyoruz."

Kosovalı kursiyerlerden Adeline İsmaile de derslerin çok iyi ve keyifli geçtiğini belirterek, "Türkçe bilmediğimiz için tercümanlardan destek alıyoruz. Bize destek olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür ederiz. Buradan Kosova'ya dönünce kendi salonumu açmak istiyorum" ifadesini kullandı.