Kosovalı Bakan Yardımcısı Beqay'dan BUSMEK'e ziyaret

Kosovalı Bakan Yardımcısı Beqay'dan BUSMEK'e ziyaret
Kosovalı Bakan Yardımcısı Beqay'dan BUSMEK'e ziyaret
BURSA (AA) - Kosova Çalışma Bakanı Yardımcısı Rita Hazrejaj Beqay ve beraberindeki heyet Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi...

BURSA (AA) - Kosova Çalışma Bakanı Yardımcısı Rita Hazrejaj Beqay ve beraberindeki heyet Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nı (BUSMEK) ziyaret etti.

?Kosovalı heyeti Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Şaban Kander, Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat ve BUSMEK Proje Yöneticisi Eyüp Arda karşıladı.

Beqay, beraberindekiler ve Kosova Üsküp Dernek Başkanı Recep Gündüz BUSMEK'teki eğitimle ilgili görüşmeler yaptı.

 Kosovalı heyet, Kosova'da konfeksiyon makineleri, giyim, kuaförlük, çeyiz ürünleri, ebru ve filografi gibi farklı alanlarda kurslar açmak için BUSMEK'ten altyapı ve eğitmen desteği istedi. Görüşmelerde Kosova ve BUSMEK arasında yakın zamanda protokol hazırlanıp anlaşma imzalanması planlandı.

 Beqay, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye'ye ilk kez geldiğini belirtti.

BUSMEK'in çok büyük bir organizasyon olduğunu ifade eden Beqay şöyle konuştu:

"Bütün dünyayı gezdim, buradaki insanların sıcaklığını hiçbir yerde göremedim. Herkes kendi kültürünü yaşıyor ve eski kültürüne sahip çıkıyor. Bunun için teşekkür ediyorum. Türkiye ekonomi bakımından çok ilerde bunu gerçekten gururla söylüyorum. Zannediyorum ki Avrupa ülkelerinde bile insana hizmet eden böyle bir organizasyon yok. Hoşuma giden yanı ise 16 yaşından 70 yaşına dek tüm insanlara sahip çıkması ve meslek edinmek için onları eğitmeleri. Bunlara gıpta ile bakıyorum. İnsanlar boş gezeceklerine gelip burada faydalı bir şekilde zaman geçiriyorlar. İşsiz insanlar gelip burada kurs görüyorlar, ya iş buluyorlar ya da kendilerine iş yeri açıyorlar. Biz de Bakanlık olarak buradaki kursları inceledik. 'Ne yapabiliriz'diye geldik. BUSMEK bize örnek olacak. Avrupa'da en genç nüfusa sahip ülke Kosova, fakat orada olta yok. Biz BUSMEK'ten oltayı alırsak balığı da Kosova'dakilere yakalatırız."

Kosova heyeti, daha önce Bursa'ya gelen 20 kursiyerin 'Kuaförlük ve Cilt Bakımı Temel Makyaj' branşlarında eğitim aldığı kurs merkezlerinde incelemelerde bulundu, ebru yaptı. Heyet daha sonra Bursa'yı gezdi.