Kuş fotoğrafçıları longozda kamp kurdu

Kuş fotoğrafçıları longozda kamp kurdu
Kuş fotoğrafçıları longozda kamp kurdu
- Adana, Mersin, Rize, Ankara, İzmir, Samsun, İstanbul gibi illerden gelen 90 doğa fotoğrafçısı ve gözlemcisinin katılım gösterdiği kampta foto safariler, sosyal faaliyetler ve eğitim programları gerçekleştirildi

BURSA (AA) - Karacabey Belediyesi ev sahipliğinde Türkiye 'nin Anonim Kuş Fotoğrafçıları (Trakus) üyeleri, Karacabey Longozu'nda 4 gün süren bir kamp ile bir araya geldi.

Adana, Mersin, Rize, Ankara , İzmir, Samsun, İstanbul gibi illerden gelen 90 kişilik doğa fotoğrafçısı ve gözlemcisinin katılım gösterdiği kampta foto safariler, sosyal faaliyetler ve eğitim programları yapıldı.

Karacabey Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü birliğiyle gerçekleşen, profesyonel doğa fotoğrafçıları, kuş gözlemcileri, bilim adamları, eğitmenler ve belgesel yapımcılarının yer aldığı kampta, programlanmış arazi çalışmaları sonucu 141 farklı kuş türü gözlemleme ve fotoğraflama imkanı buldu. Bunların içerisinde nadir türlerden olan alaca baykuş, ak sırtlı ağaçkakan, orman ağaçkakan, ak ve tepeli pelikan, kuğu, çakır, sülün, benekli bülbül ve çizgili ötleğen, sarı bacaklı kum kuşu ve çayır delicesi gibi türler yer aldı.

Trakus Kurucu Başkanı Serhat Tigrel, şunları kaydetti:

''Her meslek gurubundan farklı statülerde onlarca üyemiz kuş amacıyla Karacabey'de bir araya geldi. 50 yaşındaki üyemiz ile 10 yaşındaki üyemiz yaş, statü ve benzeri ayrımları bir kenara bırakarak etkinliğin ve doğanın tadını çıkardı. Bir de kampımızın hedef türleri vardır. Bunlar genelde fotoğrafçıların ve gözlemcilerin zorlandığı türlerdir. Her yıl Türkiye'nin önemli doğal alanlarında gerçekleştirdiğimiz bu kampımızın hedef kuş türleri arasında ağaçkakanlar ve baykuşlar oldu'' diye konuştu.