Makedonya'daki silahlı çatışma

Makedonya'daki silahlı çatışma
Makedonya'daki silahlı çatışma
- Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Mucaj: - "Makedon polisi ve askerlerinin Kumanova'da bir mahalleye yaptığı barbarca saldırı, her insanın, her ülkenin şiddetle kınayacağı türdendi" - "Arnavutluk devletinin beklentisi, bu olayın bir an önce aydınlatılması ve sonucun bağımsız uluslararası bir heyet tarafından açıklanmasıdır"

BURSA (AA) - Arnavutluk'un  Ankara Büyükelçisi Genci Mucaj, Makedonya'nın Kumanova kentinde geçen ay 8'i polis 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın uluslararası bağımsız bir heyet tarafından araştırılmasını istediklerini söyledi.

Mucaj, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arnavutluk devletinin tüm dünyadaki Arnavutların olduğunu belirterek, Makedonya'daki sıkıntıları derinden hissettiğini bildirdi.

Kumanova'da 9 Mayıs'ta yaşanan olayın Arnavutluk devletini korkuttuğunu vurgulayan Mucaj, müdahalede bu kadar çok kişinin ölmesinde yetkililerin büyük kabahati bulunduğunu ileri sürdü.

Arnavutluk'un, olayın sorumlularının bulunup cezalandırılması için uluslararası alanda girişimlerinin sürdüğüne değinen Mucaj, şöyle konuştu:

"Makedon polisi ve askerlerinin Kumanova'da bir mahalleye yaptığı barbarca saldırı, her insanın, her ülkenin şiddetle kınayacağı türdendi. Arnavutluk devletinin bu konunun bağımsız uluslararası bir heyet tarafından incelenmesi ve hatası olanların yargılanması yönünde başvurusu var. Arnavutluk devletinin beklentisi, bu olayın bir an önce aydınlatılması ve sonucun bağımsız uluslararası bir heyet tarafından açıklanmasıdır."

Balkanlar'ın sürekli olumsuz gelişmeler ve savaşlarla anılmasından rahatsızlık duyduklarını ifade eden Mucaj, Arnavutluk devleti olarak, bölgede sürekli barış olması için ülkelerin üzerine düşen görevleri yapması gerektiğine inandıklarını anlattı.

Ülkesinin yönetiminin, Avrupa Birliği ve NATO'nun politikasını benimsediğine işaret eden Mucaj, "Sulh içinde yaşanması yönünde de çalışmalarımız var. Her olay, resmi devlet politikası olmayabilir. Bunlar çoğu zaman güç kaybeden bazı toplulukların saldırıları gibi gerçekleşiyor. Arnavutların doğrultusu Avrupa Birliği ve NATO ile uyumludur" dedi.

Kosova'da "Savaş suçları özel mahkemesi" kurulmasına ilişkin tartışmalara da değinen Mucaj, "Kosova'daki Arnavutların özgür olmak için gerçekleştirdiği savaş çok önemlidir. Kosova Kurtuluş Ordusunun (UÇK) yaptığı savaşın imajını bozmak isteyenler yanlış yoldadır" ifadesini kullandı.

- Olay

Makedonya polisi, Kumanova'nın Tode Mendol Mahallesi'nde 9 Mayıs sabahı, silahlı bir grubun bulunduğu bir eve operasyon düzenlemiş, binadakilerin silahla karşılık vermesi üzerine taraflar arasında çatışma çıkmıştı.

Çatışmalar yaklaşık 28 saat sürmüş ve polislerden 8'i hayatını kaybetmiş, 37'si yaralanmıştı. Olayda 14 saldırgan hayatını kaybetmiş, 69 ev zarar görmüş, 100'ün üzerinde aile evini terk etmek zorunda kalmıştı.