Marmarabirlik "yağlık zeytin" fiyatını artırdı

Marmarabirlik "yağlık zeytin" fiyatını artırdı
Marmarabirlik "yağlık zeytin" fiyatını artırdı
- Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: - "2,70 lira olarak açıkladığımız yağlık zeytin fiyatları, 11 Aralık Cuma gününden itibaren teslim edilen zeytinler için 3,10 liraya çıkarılmıştır"

BURSA (AA) - Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, daha önce 2,70 lira olarak açıklanan 'yağlık zeytin' fiyatlarının, yarından itibaren teslim edilen zeytinler için 3,10 liraya çıkarıldığını bildirdi. 

Asa, yazılı açıklamasında, 2015-2016 iş yılı ürün alım kampanyası kapsamında, son günlerde yağlık zeytinde randımanın arttığını belirtti. 

Yağlık zeytinde piyasa koşullarına göre esnek fiyat uygulayacaklarını açıkladıklarını hatırlatan Asa, "Daha önceki haftalarda düşük olan randımanın son günlerde yükseldiğini görüyoruz. Dolayısıyla kampanya başında 2,70 lira olarak açıkladığımız 'yağlık zeytin' fiyatları, 11 Aralık Cuma gününden itibaren teslim edilen zeytinler için 3,10 liraya çıkarılmıştır" değerlendirmesinde bulundu. 

- Üreticiye yarın 27 milyon lira ödeme yapılacak

Asa, ürün alım kampanyasına da değinerek, şunları kaydetti:

"Kampanya kapsamında 26 Ekim'den bugüne kadar 175 milyon lira bedel karşılığında 34 bin ton ürün alındı. Ortaklara 27 milyon lira tutarındaki sezonun üçüncü ödemesini 11 Aralık Cuma günü yapacağız. Marmarabirlik bu yıl yüksek alım fiyatları ile üreticinin yüzünü güldürdü. Alım fiyatlarımızı bir önceki yıla göre ince danede yüzde 75, orta danede yüzde 45 artırdık. Bir önceki kampanya dönemi fiyatları ile aynı miktarda ürün, 138 milyon lira tutarken, bu yıl ortaklarımıza 37 milyon lira daha fazla ödeme yapılmaktadır. Başka bir deyişle ortaklarımıza bir nevi kar payı dağıtılmakta olup, Marmarabirlik, üreticinin ürününe değer kazandırmıştır."

- "Toplam ürün bedeli 88 milyon liraya ulaştı"

Marmarabirlik'in bu yıl kotasız alım yaptığını anımsatan Asa, şöyle devam etti: 

"Bu sene kotasız alım kapsamında tüm ortaklarımıza istediği kadar ürün teslim etme hakkı sağladığımızdan miktar olarak yüksek bedeller oluştu. Marmarabirlik, geçtiğimiz yıla göre daha fazla miktarda ödemeyi yine birlik imkanları ile yapmaktadır. Son 5 yıldır ürün bedeli ödemeleri, 1 lira dahi kredi kullanılmadan yapılmakta olup, bu yıl da yine aynı şekilde yapılacaktır. Bugüne kadar üreticiye ürün bedellerinin yüzde 60'ı peşin ödenmiş olup, 12 milyon lira tutarındaki ilk ödeme 13 Kasım'da, 48 milyon liralık ikinci ödeme 27 Kasım'da yapılmıştır. 11 Aralık Cuma günü de 27 milyon liralık ürün bedeli ödemesi yapılacaktır. Yağlık zeytin için ödenen tutar ise 1 milyon lira olup, böylece Marmarabirlik'in bugüne kadar ödediği toplam ürün bedeli 88 milyon liraya ulaşmıştır."

- "Teslim edilen ürüne göre kar payı dağıtımı yapılacak"

Asa, bu kampanya döneminin hem ürün fiyatları hem de kotasız alım koşulları açısından ortakların lehine olduğunu belirterek, "Bugüne kadar ne söylediysek yerine getirdik. Ortaklarımız da kurumlarına güvensinler, bir yıllık kazancı değil, uzun vadeli kazanmayı düşünsünler" ifadelerini kullandı. 

Üretici ortakların ürün teslimatı yaparken öncelikle kooperatifini düşünmesi gerektiğine işaret eden Asa, üreticileri "Ortaklarımız, zeytini parlak olduğu dönemde kooperatife getirip, üreticiler arasında 'kıvırcık' olarak bilinen dönemde başka bir yere vermesinler. Ortaklarımızı böyle bir yanlış yapmamaları konusunda uyarıyorum. Marmarabirlik'te kar payı dağıtıldığı zaman teslim edilen ürüne göre kar payı dağıtımı yapılacaktır. Ortaklarımız ürün teslimatını bunu dikkate alarak yapmalıdır" şeklinde uyarıda bulundu.