Marmarabirlik yağlık zeytinde "esnek fiyat politikası" uygulayacak

Marmarabirlik yağlık zeytinde "esnek fiyat politikası" uygulayacak
Marmarabirlik yağlık zeytinde "esnek fiyat politikası" uygulayacak
- Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: - "Marmarabirlik olarak, kampanya döneminde yağlık zeytinde gerek ülke genelinde gerekse dünya piyasalarındaki arz ve talep dengesini dikkate alarak değişken fiyat politikası uygulayacağız"

BURSA (AA) - Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alım döneminde yağlık zeytinde esnek fiyat politikası uygulanacağını, sofralık zeytinde ise taban fiyat ve orta danede düzenleme yapılacağını bildirdi.

Asa, yazılı açıklamasında, yağlık zeytin alımlarının, ortakların ana taahhüdünü aşmamak koşuluyla rekolte beyanı dışında olacağını belirtti.

Yağlık zeytinin günün piyasa koşullarına göre fiyatlandırılacağını aktaran Asa, şöyle devam etti:

"Marmarabirlik olarak, kampanya döneminde yağlık zeytinde gerek ülke genelinde gerekse dünya piyasalarındaki arz ve talep dengesini dikkate alarak değişken fiyat politikası uygulayacağız. Ortaklar arasında tavan fiyatlarla ilgili farklı rakamlar telaffuz edilmektedir. Tavan fiyat beklentisinin, zeytindeki yüzde 20 fire hesaplandıktan sonra havuzdaki iri dane fiyatlarıyla değerlendirilmesi gerekir. Ürün alım politikalarımız açısından baktığımızda, ortaklarımız, her zaman olduğu gibi sadece tavan fiyat beklentisi içinde olmasın. Bu yıl kampanya döneminde özellikle taban fiyatta ve orta daneli zeytinde iyileştirme yapmayı planlıyoruz."

Her kampanya döneminde bir önceki yılın fiyat garantisi üzerinden ücretlendirme yapıldığına dikkati çeken Asa, hiçbir tarım ürününde fiyat garantisinin korunduğu bir sistem olmadığını belirtti.

Asa, 2015-2016 kampanya dönemi öncesi ortakların teslim edeceği zeytin miktarına yönelik beyanname alımlarının 28 Eylül 'de başladığını hatırlatarak, üretici ortakların 30 Ekim'de sona erecek beyanname dönemi için geç kalmamaları gerektiğini ifade etti.

Bu dönemde rekolte beyanında bulunmayan ortaklardan ana sözleşme gereği ürün alınmayacağını bildiren Asa, şunları kaydetti:

"Marmarabirlik'in faaliyet bölgesinde ürün olmadığı yönündeki açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Bölge rekolte tahminlerine göre olumlu bir tablo görünüyor. Marmarabirlik rekolte tahmin komisyonunca bölgede yaklaşık 100 bin tonluk tahmini rekolte tespiti yapılmıştır. Bu miktar, geçtiğimiz yılın rekolte miktarı ile karşılaştırıldığında oldukça iyimser bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bu yıl rekoltenin 2014'ten yüzde 60-70 daha fazla olması beklenmekte olup, Marmarabirlik olarak ortakların beyan ettiği ürün miktarının tamamını almaya çalışacağız."