Marmarabirlik'ten 65 bin ton rekolte beklentisi

Marmarabirlik'ten 65 bin ton rekolte beklentisi
Marmarabirlik'ten 65 bin ton rekolte beklentisi
- Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: - "30 Ekim'e kadar 65 bin ton rekolte beyanı beklenmektedir"

BURSA (AA) - Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 30 Ekim'e kadar 65 bin ton rekolteye ulaşmayı beklediklerini bildirdi.

Asa, yazılı açıklamasında, 2015-2016 ürün alım kampanyası kapsamında, 28 Eylül 'de başlayan rekolte beyan döneminin sürdüğünü hatırlattı.

Bugüne kadar 31 bin aktif ortağın yüzde 42'sinin rekolte beyanında bulunduğunu belirten Asa, beyan edilen ürün miktarının ise 28 bin ton olduğunu kaydetti.

Asa, kota probleminin aşılabilmesi için ortakların gerçekçi beyanda bulunması gerektiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"30 Ekim'e kadar 65 bin ton rekolte beyanı beklenmektedir. 60 bin tonlar seviyesinde beyan gelmesi ve ortaklarımızın gerçeğe yakın beyan vermeleri halinde, beyan edilen ürünün tamamını almaya çalışacağız. Marmarabirlik'e kayıtlı 30 bin 900 aktif ortaktan 13 bini beyan verdi. Rekolte beyan alımları, 30 Ekim'de sona erecek. Yaklaşan kampanya öncesinde ortaklar, yüksek fiyat beklentisinde ancak ürün alım fiyatları değerlendirilirken, zeytindeki ortalama yüzde 20 fire ve güncel piyasa koşulları da hesaba katılmalı." 

Marmarabirlik'in 2009'da ortalama 23 bin ton seviyesindeki satış rakamlarının 40 bin tonlara ulaşmasının sebebinin üretici-tüketici dengesinin doğru oranda korunmasından geçtiğini belirten Asa, şöyle devam etti:  

"Daha fazla ürün almayı ve alınan ürün bedellerinin zamanında ödenmesini, daha fazla ürün alabilmek için depolama kapasitesinin artırılmasını, daha fazla ilaç ve gübre desteği verilmesini istiyorsak, Marmarabirlik mutlaka kar etmelidir. Enflasyonun üzerindeki artış, tüketicinin alım gücüne yansıyacak, böylelikle zeytin tüketiminin azalmasına ve dolayısıyla Marmarabirlik'in satışlarının da düşmesine neden olacaktır."


  ETİKETLER:

  Kampanya

  ,

  Piyasa

  ,

  eylül

  ,

  kar

  ,

  yönetim

  ,

  Güncel

  ,

  2015