Marmarabirlik'ten ilk ödeme 14 Kasım'da

- Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: - "Bu yıl ürünün az olmasına rağmen kısa sürede 12 bin ton ürün alımına ulaşmamız ortaklarımızın Marmarabirlik'e duyduğu güvenin göstergesidir"

BURSA (AA) - Marmara Zeytin Tarım satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), 2014-2015 kampanya dönemi kapsamında, üreticilere 14 Kasım Cuma günü 23 milyon lira ödeyecek.  

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yazılı açıklamasında, bu yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle rekolte düşüklüğünün yaşandığını, üretici ortaklar açısından zor ve sıkıntılı bir sezon geçirdiklerini belirtti. 

Asa, bu yıl yaşanan belirsizlik ve olumsuzluklara rağmen Birlik olarak üreticileri mağdur etmeden, kuruma zarar vermeden ortak paydada buluşmak arzusunda olduklarına değinerek, tek taraflı kazancın kimsenin işine yaramayacağını vurguladı. 

Kampanyanın başladığı 22 Ekim'den bu yana üretici ortaklarından 12 bin ton ürün alarak önemli bir rakama ulaştıklarını belirten Asa, şunları kaydetti:

"Bu yıl ürünün az olmasına rağmen kısa sürede 12 bin ton ürün alımına ulaşmamız ortaklarımızın Marmarabirlik'e duyduğu güvenin göstergesidir. Bu yıl iri taneli ürünün az olması nedeniyle 180 tane ürün alımı yapılmasına karar verilmiştir. Bunun sebebi de yıllara göre oluşturulan alım politikasıdır. Piyasa koşullarında özel sektör temsilcilerinin bizim 180 tane için verdiğimiz fiyatı 150-180 dane arasındaki ürüne vererek ortakların zihnini bulandırdığını görmekteyiz. Biz, Marmarabirlik olarak özel sektör gibi hareket edemeyiz. Ürün alım fiyatlarının başında nasıl açıkladıysak sonuna kadar aynı fiyatta alım yapmaktayız. Özel sektör işine gelir fiyat yükseltir, işine gelir fiyat düşürür, işine gelmez ise hiç almaz. Kaldı ki fiyatlandırma politikası ürünün durumuna göre, arz ve talebe göre değişebilir. Ortaklarımız görecektir ki kampanyanın seyri içinde uyguladığımız fiyatlandırma politikasında önceki yıllarda olduğu gibi ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha anlaşılmış olacaktır."

Asa, 8 Kasım'a kadar alınan 180-190 tane ve yağlık ürün bedellerinin tamamının peşin ödeneceğine işaret ederek, "14 Kasım Cuma günü yapılacak olan ilk ödeme 23 milyon TL tutarında olup, ortaklarımızın hesabına aktarılacak ve aynı gün alabileceklerdir" dedi.

Marmarabirlik, ikinci ödeme tarihini 28 Kasım Cuma, üçüncü ödeme tarihini ise 12 Aralık Cuma günü olarak belirledi.