Marmarabirlik'ten üreticilere "halkalı leke" uyarısı

Marmarabirlik'ten üreticilere "halkalı leke" uyarısı
Marmarabirlik'ten üreticilere "halkalı leke" uyarısı
BURSA (AA) - Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yağışlı hava nedeniyle zeytin ağaçlarında "halkalı leke" ve mantar hastalığı...

BURSA (AA) - Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yağışlı hava nedeniyle zeytin ağaçlarında "halkalı leke" ve mantar hastalığı görülebileceği uyarısında bulundu.

Asa, yazılı açıklamasında, yağışlı havanın ardından rutubetli bir ortam oluştuğu için zeytin ağaçlarında "halkalı leke" veya mantar hastalıklarının görülebildiğini bildirdi.

Ürün kaybı olmaması için üreticilerin mutlaka ilaçlamaya başlaması gerektiğini vurgulayan Asa, şunları kaydetti:

"Marmarabirlik teknik ekiplerinin kooperatif bölgelerinde yaptığı incelemeler neticesinde, rekoltede bir önceki yıla göre artış görülmüş ve yaklaşık 100 bin tonluk rekolte tahmini yapılmıştır. Ancak bugünlerde yoğun yağışlı havanın etkisiyle zeytin ağaçlarında halkalı leke veya mantar hastalığı görülmesi ihtimali yüksektir. Halkalı leke hastalığı, yaprak ve ürün dökülmelerine neden olarak gelecek yıl da ağacın ürün vermemesine yol açar. Mantar hastalığı ile mücadele edilmediğinde de ağaçta dökülmeler görülür. Üreticilerimizin mağdur olmaması için halkalı leke ve mantar hastalığına karşı göz taşı gibi bakır içeren preparatlarla mücadele yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra zeytin sineği mücadelesine de bu dönemlerde daha çok dikkat etmek gerekir."

Gerekli ilaçların Marmarabirlik'e bağlı kooperatiflerden temin edilebileceğini aktaran Asa, gelecek dönemde zirai ilaç kredi limitlerini daha da artırmayı hedeflediklerini duyurdu.


  ETİKETLER:

  Kredi

  ,

  Hava

  ,

  yönetim

  ,

  Karşı