''Mars'a Yolculuk'' sergisi Türkiye'de

''Mars'a Yolculuk'' sergisi Türkiye'de
''Mars'a Yolculuk'' sergisi Türkiye'de
- Facing Mars (Mars'a Yolculuk) Sergisi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK işbirliğinde Türkiye'ye geldi

BURSA (AA) - Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Finlandiya'da büyük ilgi gören Facing Mars (Mars'a Yolculuk) Sergisi Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde açıldı.

Kanada'da bulunan Ontario Bilim Merkezi tarafından geliştirilen sergi, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile TÜBİTAK Bilim Merkezleri Müdürü Bekir Çengelci tarafından ziyarete açıldı. Açılışın ardından sergiyi gezen ve istasyonlarda Mars tecrübesini yaşayan başkan Altepe, Astronom Bülent Yaşarsoy'dan etkinliğin detayları hakkında bilgi aldı.

Açılışta konuşan Altepe, 100 yıllık uzay tecrübesini ziyaretçilerin önüne seren etkinliğin duyu organlarıyla Mars'a yolculuk yapabilme imkanı tanıdığını belirterek, ''Mars'la yüz yüze sergisi, gezegeni resmen ayağınıza getiriyor. Onlarca yıldır Mars'la ilgili yapılan tüm çalışmaların bilgi ve bulguları burada ziyaretçilerle buluşuyor. Sergiye gelenler, 28 ayrı düzenek sayesinde bilgi almış ve uzay tecrübesini astronot haliyle yaşamış oluyor. Oradaki ortam, hayat şartları, yolculukta insanın başına gelenler, bunların hepsi, deneylerle anlatılıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum'' dedi.

TÜBİTAK Bilim Merkezleri Müdürü Bekir Çengelci ise, Türkiye 'de ilk kez Bursa'da açılan serginin hayırlı olmasını diledi. Facing Mars'ın bilim merkezlerinin ruhuna uygun şekilde interaktif olarak dizayn edildiğini vurgulayan Çengelci, ''Bursa'da şu anda uzay ve havacılık teması üzerine Türkiye'nin ilk bilim merkezi kuruluyor. Bu da giriş mahiyetinde bir sergi. Desteği nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum. Bursa halkına ve ülkemize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.