Milletvekili adaylarına sosyal medya takibi için özel yazılım

Milletvekili adaylarına sosyal medya takibi için özel yazılım
Milletvekili adaylarına sosyal medya takibi için özel yazılım
- Bursa'daki bir dijital ajans tarafından geliştirilen yazılımla milletvekili adayları, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla ilgili eleştiri, takdir ve önerileri takip edebiliyor - Ajans yetkilisi Sava: - "Yorumlar ve beğeni sayıları dışında, paylaşımlarla ilgili değerlendirmeler, sosyal medya uzmanları tarafından takip edilebiliyor"

BURSA (AA) - İSMAİL ERSAN - Genel seçimde yarışan milletvekili adayları, Bursa'daki bir dijital ajans tarafından geliştirilen yazılımla  sosyal medyadaki paylaşımlarıyla ilgili eleştiri, takdir ve önerileri takip edebiliyor.

Ajans yetkilisi Erkan Sava, AA muhabirine, sosyal medya takibine yönelik geliştirdikleri özel yazılımla ilgili açıklamalarda bulundu.

Propaganda döneminde sosyal medya takibi, reklam ve tanıtım çalışmalarının yoğun geçtiğini ifade eden Sava, "Sosyal medyada sadece paylaşım yapmak başarı için yeterli değil. Televizyon, yazılı basın, radyo, bilboard ve tüm internet çalışmalarının sesi, sosyal medyada yankılanıyor" dedi.

Sava, seçmen kitlesinin bu konulardaki değerlendirmesini geliştirdikleri yazılımla takip edebildiklerini, bazı adaylara da hizmet verdiklerini kaydederek, şu bilgileri aktardı:

"Yorumlar ve beğeni sayıları dışında, paylaşımlarla ilgili değerlendirmeler, sosyal medya uzmanları tarafından takip edilebiliyor. Geliştirilen yazılım sayesinde, sosyal medyada sayfalarınız dışında neler konuşuyor, hangi eleştiriler yapılıyor, hakkınızda olumlu ya da olumsuz hangi yorumlar yapılıyor, bu ve benzeri tüm sorular ayrıntılı raporlarla sunuluyor. Bu noktadan sonra başarının yolu iletişimden geçiyor. Konuşun, yorum yapın, değer verin. Raporlar vakit kaybetmeden incelenmeli, ilgililerin soruları cevaplanmalı. Hakkınızda yaptıkları bir paylaşıma teşekkür etmeniz, verdikleri küçük bilgilere eklemeler yapmanız hatta bazen küçük esprilerle desteklemeniz, seçmenlere kendilerini değerli hissettiriyor. Verdiğiniz değer onları mutlu ederken bu itibarınızı da artırıyor."

Aynı yazılımla diğer partilerin adaylarıyla ilgili değerlendirmelerin de takip edilebildiğini anlatan Sava, "Rakipleri dinleyerek yani onlarla ilgili sosyal medyadaki paylaşımları takip ederek bir adım öne geçmek mümkün. Rakiplere yönelik eleştiriler, olumlu, olumsuz yorumlar, başarı ve başarısızlık sebepleri gibi etkenler iyi incelenip sosyal medya stratejilerine dahil edilebiliyor" ifadesini kullandı.