Milletvekili genel seçimi

Milletvekili genel seçimi
Milletvekili genel seçimi
- Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: - "Burada, Türkiye'nin o hedefe yürüyüp yürümemesiyle ilgili bir hesap var. Bu hesaba gidilmemesi için CHP'den vazgeçildi, her türlü düşmanlık unutuldu, 'HDP barajı geçmeli' denildi" - "Bu ülkede bir taraftan Kürtçülüğü besliyorlar, bir taraftan da 'AK Parti iktidarı iktidar olmaktan gitsin, istikrar bozulsun ve bazılarının hesapları tutsun.' Mesele, istikrarın bozulması üzerinedir ama AK Parti olduğu sürece bu ülkede istikrarı bozamayacaklar"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekili genel seçimine ilişkin, Türkiye 'nin istikrarına yönelik bir hesap yapıldığını belirterek, partisi olduğu sürece ülkede istikrarın bozulamayacağını belirtti. 

Müezzinoğlu, AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, milli irade üzerine yapılan oyunların ve tuzakların 2000'li yıllardan bu yana büyük oranda bozulduğunu söyledi.

Seçimlere yüzde 85'lik katılım olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "Bu, milletin gelecek kaderine sahip çıkması, milli iradenin geleceğini belirlemedeki duyarlılığı anlamında sevinç verici ve takdirle karşılanacak bir sonuç. Ülkemiz ve milletimiz adına hayırlı olsun" diye konuştu.

Müezzinoğlu, AK Parti'nin onuncu kez seçime girdiğini, bu seçimlerde açık ara fark olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti: 

"10-0'lık bir galibiyet var. Öncelikle bu anlamda muhalefete karşı 10-0'lık bir galibiyet, bence AK Parti kadroları adına, milletimizin AK Parti'ye gösterdiği teveccüh anlamında bizim en büyük onurumuzdur. Bu onuru bundan sonraki süreçte daha iyi bir noktaya taşıyabilmek adına da sorumluluklarımızı dün olduğu gibi yarın da daha büyük bir dinamizmle yerine getirmeye çalışacağız. CHP hep, 'Biz cumhuriyetin kurucusuyuz' der ama işte 24-25 bandında. Bizimle arada 17-18 puan fark var. Bence CHP'nin önce kendini yeniden bir kontrol etmesi lazım. Türkiye üzerinde siyasi mimarlık yapan, siyaset projeleri üretenler var. Bu anlamda gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok senaryoyu millet ve milli irade adına bu seçimlerde HDP üzerinde şekillendirmeye çalıştılar. Tabii demokrasi ve sandıktır bu. Hayırlı olsun."

- "İki yıldır siyaset mühendisliği yapılıyor"

Koalisyon kurulması ya da erken seçim ihtimalinin dillendirildiğinin belirtilmesi üzerine Müezzinoğlu, söz konusu durumları değerlendirmek için henüz erken olduğunu söyledi. 

Müezzinoğlu, "Neticede fotoğraf netleşsin, partilerin genel yetkili kurulları değerlendirme yapacaktır. Genel Başkanımız, MYK, MKYK, AK Parti, bu anlamda istişareyi merkeze alan, almadan önce de milletin ve milletin geleceğini merkeze alan bir parti. Bu ülkenin milletçe yarınlara daha güçlü gitmesini ve her zaman önce 'millet' diyen 'milletin geleceği', 'milletin kazanımları' diyen bir anlayışın mensuplarıyız" ifadesini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu, milletin kazanacağı her türlü alternatifin değerlendirileceğini ve en iyisi hangisiyle ona karar verileceğini kaydetti.

AK Parti'nin bir önceki seçime göre oy oranındaki azalma ve HDP'nin seçim barajı aşmasına ilişkin de Müezzinoğlu, şöyle dedi: 

"Toplum şunu gördü; iki yıldır siyaset mühendisliği yapılıyor bu ülkenin istikrarı üzerine. Bunu dışarıdan da içeriden de yapıyorlar. Bunu cumhurbaşkanı seçiminde, Gezi olaylarında, 17 ve 25 Aralık olaylarında gördük. Burada, Türkiye'nin o hedefe yürüyüp yürümemesiyle ilgili bir hesap var. Bu hesaba gidilmemesi için CHP'den vazgeçildi, her türlü düşmanlık unutuldu, 'HDP barajı geçmeli' denildi. CHP'nin oyları, oradan birazcık daha Kürtçülük beslendi. Şimdi bu ülkede bir taraftan Kürtçülüğü besliyorlar, bir taraftan da 'AK Parti iktidarı iktidar olmaktan gitsin, istikrar bozulsun ve bazılarının hesapları tutsun.' Mesele, istikrarın bozulması üzerinedir ama AK Parti olduğu sürece bu ülkede istikrarı bozamayacaklar."

- "3 milyon Bursalıya karşı sorumluyuz"

Müezzinoğlu, AK Parti'nin Bursa'da yüzde 43-44 oy aldığını, önceki seçimde kentten 11 milletvekili çıkardıklarını anlatarak, "Geçen seçimde 11'inci arkadaşımız, yurtdışı oyların katkısıyla seçilmişti. Şu anda henüz yurtdışı oyların dağılımı yapılmadı ama görünen o ki HDP, barajı aştığı için bir milletvekili alıyor. MHP , bir milletvekili sayısını artırdı. Dolayısıyla 9, 5, 3, 1 gibi bir dağılım oldu. Bursa için hayırlı olsun" diye konuştu.

Müezzinoğlu, bu akşamdan itibaren yine 3 milyon Bursalıya karşı sorumlu olduklarını, vatandaşların tamamını kucaklayarak, Bursa'nın dinamiklerine katkı sağlamak ve Ankara'daki temsilini daha güçlü yapabilmek adına gayret göstereceklerini söyledi. Müezzinoğlu, "Tabi gerek CHP gerek MHP'den gelen arkadaşlarımızla da yine Bursa ve Bursa'nın ortak aklı adına bir arada olmak ve gayret göstermek adına da bir adım daha atarız" dedi.