Misili kadınlar ipek şal ve fular dokuyor

Misili kadınlar ipek şal ve fular dokuyor
Misili kadınlar ipek şal ve fular dokuyor
- Bursa'nın Gümüştepe Mahallesi'nde (eski Misi köyü) yaşayan kadınlar, "Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu" kapsamında, ipek şal ve fular dokuyor, ipek böceği kozası ve iğne oyasından takı ve dekoratif eşya üretiyor - Kadınların el emeği ürünlerine yurtiçi ve yurtdışından siparişler geliyor

BURSA (AA) - HALUK YÜKSEL - Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliğiyle yerel kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen "Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu"nun ilk dönem projelerinden "Yüzde 100 Misia", meyvelerini vermeye başladı.

Proje kapsamında, 2 bin yıllık geçmişiyle "Misi köyü" olarak bilinen Gümüştepe Mahallesi'nde bir yıl önce kurulan, içinde ipek böcekçiliği atölyeleri ve mağazalarının bulunduğu "Misi İpek ve Koza Evleri"nde, ipek fular ve şal dokuyan tezgahların sesleri yankılanıyor.

Misili kadınlar, yörenin tarihsel geçim kaynağı olan ipek böcekçiliğinin yeniden canlandırıldığı ve kadın emeğinin değerlendirildiği örnek bir turizm modeli oluşturmayı amaçlayan proje sayesinde, dokuma ve el sanatları atölyelerinde ipek ürünler geliştirip satmaya başladılar. 

Atölyelerde ipek böceği kozası ve iğne oyası gibi materyallerle takılar ve dekoratif eşyalar üreterek işe başlayan, "Misi İpek ve Koza Evleri"ne kurulan 4 tezgahta önce pamuklu kumaşlar dokuyan 17 kadının, son aylarda dokudukları ipek fular ve şallar ile ipek böceği kozasından üretilen takı ve dekoratif eşyalara yurtiçi ve yurtdışından siparişler geliyor. 

- "İsmimizi duyurduk şehir dışına hatta dünyaya"

Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nagihan Dülger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında 77 bin liralık hibe aldıklarını ancak hibeden daha çok proje sayesinde seslerini duyurmalarının ve tanıtımlarının önemli olduğunu söyledi. 

Dülger, derneklerinin 44 üyesinin bulunduğunu, 17 kadının ise aktif olarak çalıştığını belirterek, "Misi İpek ve Koza Evleri"ne kurulan tezgahlarda önce pamuklu iplerle kumaşlar dokuduklarını, ipek dokumaya daha sonra başladıklarını vurguladı.  

Tezgahlarda şal ve fularlar dokuduklarını kaydeden Dülger, "Çok kurslar, eğitimler aldık, bilmediğimiz çok şey öğrendik. Tabii bunların hepsi proje sayesinde oldu. Daha çok kendimizi tanıttık, ismimizi duyurduk şehir dışına hatta dünyaya. Çok güzel. Bizi televizyonda, internet aracılığıyla izleyen, ismimizi duyanlar geliyor. Tabii çok memnun oluyoruz. Buraya geldiklerinde alışveriş yapıyorlar, takılar, ev ürünlerimizi, reçellerimizi, tarhanalarımızı alıyorlar" ifadelerini kullandı.

Dülger, kendisi dahil çalışanların hepsinin ev kadını olduğuna dikkati çekti.

Olumlu bir süreç yaşadıklarını dile getiren Dülger, "Bütçemize katkı sağladı. Zaten amacımız ev kadınlarına katkı sağlamak, evde oturan, eşinin eline bakan, hiçbir geliri olmayan bayanlara yardımcı olmaktı. Derneğimizi zaten onun için kurduk, bu projeye daha fazla para kazanmak için başladık. Dernek üyelerimizin hepsinin liseye, üniversiteye giden, okuyan çocukları var" diye konuştu.

Misi İpek ve Koza Evleri'nde sürekli çalışan kadınlardan Muhsine Bayraktar da ortaokul ve lisede okuyan iki çocuğunun bulunduğunu belirterek, onların okul masraflarını ve harçlıklarını çıkardığını söyledi.

Bayraktar, daha önce sadece ev hanımı olduğunu, artık aile bütçesine de katkı sağladığını ifade ederek, "Burası bizim için hem bir uğraşı hem sosyal hayata katılmak için bir vesile hem de maddi gelir elde ettiğimiz bir mekan oldu. Artık geleceğe daha güvenle bakıyorum" diye konuştu.