Mobil "numara sorgulama" sistemi web ortamına uyarlandı

Mobil "numara sorgulama" sistemi web ortamına uyarlandı
Mobil "numara sorgulama" sistemi web ortamına uyarlandı
- Bursa'da bir bir yazılımcı, "bilinmeyen GSM ve sabit hat telefon numaralarını öğrenmek" için kullanılan mobil sistemin "web" uygulamasını ücretsiz hizmete sundu - Yazılımcı Budun: - "Geliştirdiğim, 'www.beniarayankim.com' adresli web sitesi üzerinden isteyenler kime ait olduğunu merak ettikleri telefon numaralarını internet üzerinden güvenle sorgulayabilir. Kendi rehberlerindeki numaralarını ise sisteme dahil etmemiş oluyor"

BURSA (AA) - İSMAİL ERSAN - Bursa'da bir yazılımcı, dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan, bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu gösteren mobil telefon uygulamasının web versiyonunu ücretsiz hizmete sundu. 

Yazılımcı Harun Budun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akıllı telefonlardaki "bilinmeyen numarayı sorgulama" hizmetine güvenmediğini için bu konuda bir araştırma yapmaya gerek duyduğunu söyledi. 

Mevcut uygulamanın, kurulduğu cep telefonunun ve rehberindeki tüm numaraları sisteme dahil ettiğini anlatan Budun, bunun üzerine daha güvenli arama yapmak için bir web sitesi tasarladığını belirtti. 

Budun, oluşturduğu web sitesinin kaynağının, bilinmeyen numaraların tespit edildiği dünyaca ünlü uygulama olduğuna işaret ederek, "Mevcut mobil uygulamayı cep telefonuna indiren vatandaşın rehberindeki kayıtlı kişiler de otomatik olarak sisteme dahil oluyor" dedi.

Benzer bir web sitesinin kısa bir süre önce İngilizce olarak yayımlandığını dile getiren Budun, şunları kaydetti: 

"Dünyanın pek çok ülkesinde, özellikle  Avrupa 'da ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılan uygulamayı telefonuma yükleyerek rehberimi uygulama ile paylaşmak istemedim. Ancak beni arayan numaraların da kime ait olduğunu bilmek istiyordum. Bu nedenle aklıma bunun web versiyonunu yapmak geldi. Yoğun bir çalışmayla siteyi geliştirdim ve internet kullanıcılarının hizmetine sundum. Benim geliştirdiğim, 'www.beniarayankim.com' adresli web sitesi üzerinden isteyenler kime ait olduğunu merak ettikleri telefon numaralarını internet üzerinden güvenle sorgulayabilir. Kendi rehberlerindeki numaralarını ise sisteme dahil etmemiş oluyorlar. Sitemiz sayesinde vatandaşlar merak ettikleri telefon numaralarını internet üzerinden öğrenebilir."

Budun, hem GSM hem de sabit telefon hatlarının sorgulanabildiği web sitesinin kısa sürede ciddi ziyaretçi almaya başladığını dile getirerek, "İnsanlar sadece Türkiye 'deki değil dünyanın değişik ülkelerinden de numaraları sorgulayabiliyor" diye konuştu.

Uygulamanın herkese açık olduğuna işaret eden Budun, bu arama uygulamasının web versiyonunu hayata geçirmesinde herhangi yasal bir engel olmadığını sözlerine ekledi.