MS hastalığı Bursa'da anlatıldı

MS hastalığı Bursa'da anlatıldı
MS hastalığı Bursa'da anlatıldı
BURSA (AA) - Bursa Multipl Skleroz Derneği, "MS Hastalığında Güncel Gelişmeler" başlıklı seminer düzenledi.Nilüfer Belediyesi ile Bursa Multipl...

BURSA (AA) - Bursa Multipl Skleroz Derneği, "MS Hastalığında Güncel Gelişmeler" başlıklı seminer düzenledi.

Nilüfer Belediyesi ile Bursa Multipl Skleroz Derneği birliğinde düzenlenen seminerde konuşan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu, MS hastalığı hakkında güncel gelişmeleri aktardı.

Taşkapılıoğlu, hastalığın belirtilerine değinerek, şunları kaydetti:

"Hastalığın görmede azalma, ani görme kayıpları ve çift görme, kol bacaklarda kısmi felçler, kasılmalar ve ellerde titreme, dengesizlik, baş dönmesi ve konuşma bozuklukları gibi belirtileri oluyor. Belirtilerin görülmesi durumunda beyin ve sinir hastalıkları uzmanına ya da MS polikliniklerine başvurulması gerekir. Hastalığın ilaçla tedavisi ve kontrol altına alınması mümkün." 

Taşkapılıoğlu, hastaların ilk etapta panik olduklarını belirterek, hastalığın kabulünde sorun yaşayanların psikiyatrik destek almalarını önerdi.

Dernek Başkanı Güngör Keskin de hastalığın her yaşta ve cinste görülse de 20-40 yaşlarındaki kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

Keskin, dünyada 2,5 milyon MS hastası olduğunu belirterek, bu sayının  Türkiye 'de yaklaşık 50 bin olduğunu sözlerine ekledi.