Mudanya'da "sahil projesi" tartışıldı

Mudanya'da "sahil projesi" tartışıldı
Mudanya'da "sahil projesi" tartışıldı
BURSA (AA) - Bursa Kent Konseyi ve Mudanya Kent Konseyinin düzenlediği "Mudanya Sahil Konulu Genel Konsey Toplantısı", Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde...

BURSA (AA) - Bursa Kent Konseyi ve Mudanya Kent Konseyinin düzenlediği "Mudanya Sahil Konulu Genel Konsey Toplantısı", Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla yapıldı.

Toplantıya Mudanya Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı ile başkanlık eden Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa'nın geleceğine yönelik çalışmalarda Mudanya ve diğer sahil şeridinin büyük önemi bulunduğunu bildirdi.

Bu konuda lokal çalışmalar yapılması gerektiğini anlatan Pala, " Türkiye 'ye örnek olabilecek ortak bir konsey toplantısı yapıyoruz. Baktığınız zaman Mudanya Belediyesi farklı, Bursa Büyükşehir Belediyesi farklı bir belediye. Bu olabilir ama bu kentte hep beraber yaşıyoruz. Dünyada ve şehirlerde esas olan, farklı düşünce ve görüşler olabilir ama yapabilme isteği varsa bu konuları hep birlikte konuşabilmektir" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ise şunları kaydetti:

"Başkanımız Sayın Recep Altepe önderliğinde 2013 yılında son şeklini bulan Büyükşehir Belediye Kanunu ile büyükşehirler bütünşehir oldu. Bunun da ilk meyvelerini toplamak üzereyiz. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, sınırları içinde Bursa'nın değerlerini geleceğe daha iyi taşımak için projelerini büyük bir hızla devam ettiriyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi olarak Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığını kurduk. Bu konuyu Daire Başkanlığımız proje yönüyle konuyu ele aldı ve Mudanyalı hemşerilerimizle Mudanya sahillerini değil de 115 kilometrelik kıyıya cephesi olan Bursa'nın bütün kıyı bandını konuşuyor olacağız. Önümüzdeki günlerde yapımına başlayacağımız Mudanya Sahil Projesiyle alakalı sorular, öneriler, düşünceler, tavsiyeler neyse projelerimizin sunumuyla onları gözden geçirmiş olacağız. Buradaki proje sorunlarını tamamladık ve ihaleye çıkardık. Hukuki süreç tamamlanıp müteahhidimizle faaliyete başlamış olacağız. Mudanya Mütareke binasından Güzelyalı İDO İskelesi'ne kadar yaklaşık 7 kilometrelik bandın tamamının projelerini hazırladık. Yer yer iskeleler, yürüme bankları, rekreatif kullanımlar, dolgu alanları, mevcut dolgu alanlarının düzenlenmesine yönelik projeler olup, hemşehrilerimizle bunları paylaşacağız."

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da Altepe ile yaptıkları görüşmelerde, Mudanya için gerçekleştirilecek projelerde birlikte karar alma ilkesine vardıklarını anlattı.

Bu ilke doğrultusunda Mudanya Sahil Projesinin tartışmaya açıldığını dile getiren Türkyılmaz, "Mudanyamız, Bursamızın nefes aldığı, hayat bulduğu yer. Öyleyse buraya yapılacak bütün projelere, bütün hizmetlere beraber karar almaktan başka doğru bir karar yok" ifadesini kullandı.