Mudanya'dan kısa kısa

Mudanya'dan kısa kısa
Mudanya'dan kısa kısa
-Mudanya Belediyesi Meclisi Eylül ayı toplantısı

BURSA (AA) - Mudanya Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz başkanlığında Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gerçekleşen toplantıda yaklaşık 17 aydır görevde olan CHP 'li meclis üyeleri ilk kez eylül ayı meclis toplantısındaki 3 gündem maddesine AK Parti ve MHP ile red oyu kullandı.

Gündem maddelerinden "Norm Kadro İhdas-İptali", "Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüklerinin kaldırılması" ve "Mudanya Belediyesine ait olan Halitpaşa Mahallesi'ndeki arsa ve Çekrice Mahallesi'ndeki bir tarla vasfındaki taşınmazların satışının yapılabilmesi kararı", CHP, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla rededildi.

Ayrıca, Plan ve Bütçe Komisyonunca 47 mahalle muhtarına ayni yardımdan her ay en az 300 lira yardım yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Akın Poroy, kararla ilgili "Kadroları iptal etmek ve müdürlükleri kapatmak kolay ancak kadro açmak zor. Mudanya'nın bu kadrolara ihtiyacı vardır. Ayrıca belediyeye ait mülklerimizin partimizin programında kapatılan köylerin belediyelere devredilen ortak mallarına emanet muamelesi yapılacak. Köylü bu malları yasa öncesinde olduğu gibi kullanmaya devam edecektir dendiğinden satışa ve kadro iptallerine grup olarak red kararı veriyoruz" diye konuştu.

 Başkan Türkyılmaz ise red kararlarına saygılı olduğunu ancak Halitpaşa ve Çekrice mahallelerindeki belediyenin taşınmazlarının değerini bulup satılmasıyla Mudanya mahallelerine çeşitli yatırımlar yapmak amacında olduğunu belirtti. 

Türkyılmaz ve meclis üyeleri, Guinness Rekorlar kitabına giren Barış sembolünün belgesi ile salonda hatıra resmi çektirdi.

-Mudanya Muhtarlar Derneği 1'inci olağan kongresi

Mudanya Muhtarlar Derneğinin 1'inci Olağan Kongresi yapıldı.

Mudanya Müftülük toplantı salonunda yapılan kongreye derneğe üye 39 muhtardan 27'si katıldı.

Kongrede, 5 aylık faaliyet raporunun okunmasının ardından açık oylamayla yapılan seçimde 5 aydır dernek başkanlığını yapan Sadettin Tamaç, oy birliğiyle 3 yıllığına başkanlık görevine getirildi.

Tamaç'ın yönetiminde Hakkı Aksoy, Selma Yarar, Abdullah Çakır, İsmet Kaşan, Hasan Esen ve Halil Bayındır görev aldı.

Yeni yönetim önümüzdeki günlerde toplanıp görev bölümü yapacağı bildirildi.