Mülteci meselesi Bursa FotoFest'te konuşuldu

Mülteci meselesi Bursa FotoFest'te konuşuldu
Mülteci meselesi Bursa FotoFest'te konuşuldu
BURSA (AA) - Fotoğraf sanatçısı Patrick Zachmann, 5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali'nde (Bursa FotoFest), Fransa'daki mülteci sıkıntısını ve...

BURSA (AA) - Fotoğraf sanatçısı Patrick Zachmann, 5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali'nde (Bursa FotoFest), Fransa'daki mülteci sıkıntısını ve insanların farklı kültürler arasında yaşadığı entegre sürecini fotoğraf kareleriyle anlattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki sanatçı söyleşisinde, Fransız fotoğraf sanatçısı Patrick Zachmann, fotoğraf tutkunlarıyla bir araya geldi.

Fransa'da göçmenlere yönelik çalışmalarından bahseden Zachmann, senelerce sosyal grupların ve toplulukların kültürler arasında gidip gelen yaşamlarına tanıklık ettiğini belirtti.

Mültecilerin yaşadığı kültür çatışmasını, adaptasyon sürecini, aile yaşantılarını, kendi kültürlerinden kopmamak için verdikleri mücadeleyi fotoğraf kareleriyle aktarmaya çalıştığını bildiren Zachmann, şunları kaydetti:

"Mültecilerin, Avrupa 'ya geldiklerinde yaşadıkları şoku anlayabiliyordum. Fransa'da yaşayan Malili göçmenler ile Mali'de yaşayanların fotoğraflarını karşılaştırma imkanı sundum. Malili göçmenler kendilerini entegre etmişlerdi ancak giyim ve yaşam tarzları hala kendi ülkelerine hastı. Bütün göçmenlerin yaşadığı sıkıntıyı onlarda yaşıyordu. Bulundukları ülke onlara yabancı gözüyle bakıyordu. Geriye döndükleri kendi topraklarında ise Fransız olarak görülüyorlardı. Bu yüzden kendilerini çift kimlikli olarak tanımlıyorlardı. Aileler kendi ülkelerinden uzaktayken çocuklarının kültürlerinden kopmasından korkuyor. Bu yüzden bazen kültür yaşantılarını abartıyorlar. Bu elbette geleneklerini yaşatmayı da sağlıyor."