Muradiye Külliyesi'ndeki restorasyon çalışmaları

Muradiye Külliyesi'ndeki restorasyon çalışmaları
Muradiye Külliyesi'ndeki restorasyon çalışmaları
- Bursa Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalar kapsamında 2 bin 500 metrekarelik alanda bulunan medresede restorasyona başlandı

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Muradiye Külliyesi'ndeki 2 bin 500 metrekare alana sahip medresede restorasyona başlandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Muradiye'deki çalışmaların, Birleşmiş Milletler Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesine dahil alanlardaki son restorasyon işleri olduğunu bildirdi.

Osmanlı'dan miras kalan tarihi eserleri ayağa kaldırmak, onları yeniden işlevsellendirmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Altepe, şunları kaydetti:

"Muradiye Külliyesi'ndeki medrese, mevcut Kayhan Hamamı'nın iki katı, Ördekli Kültür Merkezi'nin de yüzde 50'sinden fazlasıdır. Yüzyıllarca okul olarak hizmet veren, son yıllarda sağlık ocağı olarak kullanılan alan, Büyükşehir Belediyesine tahsis edil. Tahsisin ardından restorasyon çalışmalarını vakit geçirmeden başlattık. Medrese, çatıdan duvarlarına, tavandan iç cephelere, kalem işlemelerinden seramik ve çinilerine kadar orijinal haliyle en kısa zamanda yenilenecek. Hummalı çalışmaların gece gündüz demeden sürüyor. Bursa'nın en seçkin merkezlerinden biri olan Muradiye Külliyesi'ndeki medrese alanı, son derece hoyratça, tahripkar bir şekilde kullanılmış. Eşsiz değerdeki çini ve seramikler eksiltilmiş. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah eksik malzemeler orijinal haliyle yenilenecek. Buraya pırıl pırıl haliyle yeni fonksiyonlar vererek, Muradiye Külliyesi'nin en önemli bölümü haline getireceğiz."

Söz konusu medrese alanındaki restorasyonun, Gökdere'deki çalışmalara benzeyeceği bilgisini veren Altepe, "Burayı da çeşitli organizasyonların kalbinin attığı bir niteliğe kavuşturacağız. Şimdiden Bursamız, insanımız için hayırlı uğurlu olsun" ifadesini kullandı.