Mursi'nin idam cezasına çarptırılması

Mursi'nin idam cezasına çarptırılması
Mursi'nin idam cezasına çarptırılması
- AK Parti Bursa İl Başkanı Torun: - "Temennimiz böyle bir kararın kadük kalmasıdır, uygulanmamasıdır"

BURSA (AA) - AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Mısır'da darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam cezası verilmesine ilişkin, "Temennimiz böyle bir kararın kadük kalmasıdır, uygulanmamasıdır" dedi.

Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararı üzüntüyle öğrendiklerini belirterek, Mısır'da bir yargı süreci gerçekleşmediğini adeta bir tiyatro sergilendiğini söyledi.

Mursi'nin, Mısır halkının iradesi ve serbest kullandığı oylarla seçilmiş meşru bir cumhurbaşkanı olduğunu dile getiren Torun, "Her ne kadar şu anda görevde bulunmasa da bizim nazarımızda cumhurbaşkanlığı görevi devam etmektedir" ifadesini kullandı.

Torun, ulusal ve karanlık bazı güçlerin devreye girmesiyle Mısır'da büyük oyunlar oynandığını, meşru bir yönetimin görevden uzaklaştırılarak darbeyle kukla Sisi ve ekibinin göreve getirildiğini ifade etti.

Millet iradesini tanımayan bir anlayışı kabul etmenin mümkün olmadığını anlatan Torun, şöyle konuştu:

"Ülkeler, milletler tarafından yönetilmelidir. Milletlerin gösterdiği iradeye sahip çıkılmalıdır, ona saygı duyulmalıdır. Bir yönetim görevden uzaklaştırılacaksa o işi sandık yapmalıdır. Başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri ikiyüzlü bir tavır sergilemektedir. Bu ülkeler, seçilmiş meşru bir yönetim yerine darbeyle göreve gelen bir yönetimin arkasında durmaya devam etmektedir. Tiyatro gibi kurgulanan yargılama süreci sonrası milletin oyuyla göreve gelmiş bir cumhurbaşkanı hakkında müebbet hapis ve idam cezalarının verilmesini kabul etmiyoruz. Bu bir yargı kararı gibi değerlendirilmemeli ancak sonuçları itibarıyla bu kararlar inşallah Mısır'da daha vahim bir durumun ortaya çıkmasına yol açmaz. Bu kararların kabul edilebilir bir yönü yoktur. Mısır halkını sağduyuya davet ediyoruz. Hak yerini bulacaktır. Bu zulüm sonsuz değildir. Zulüm sona erecektir. Mısır halkı, hür iradesiyle seçtiği yöneticilerinin yönetimine kavuşacaktır. Temennimiz böyle bir kararın kadük kalmasıdır, uygulanmamasıdır."