Nilüfer Arama Kurtarma Ekibi, Romanya'da tatbikata katıldı

Nilüfer Arama Kurtarma Ekibi, Romanya'da tatbikata katıldı
Nilüfer Arama Kurtarma Ekibi, Romanya'da tatbikata katıldı
BURSA (AA) - Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) Ekibinin, Romanya'da düzenlenen ülkenin en büyük deprem tatbikatına katıldığı bildirildi.Konuya ilişkin...

BURSA (AA) - Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) Ekibinin, Romanya'da düzenlenen ülkenin en büyük deprem tatbikatına katıldığı bildirildi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Romanya Uvsar Arama Kurtarma ekibinin organize ettiği tatbikatta, Nilüfer Arama Kurtarma Ekibi ile yaklaşık 200 kişi yer aldı.

6,8 büyüklüğünde depremin canlandırıldığı tatbikatta, senaryo gereği Aşağı Tuna Üniversitesi'nin binası çöktü. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, arama kurtarma, jandarma, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

İtfaiye ekipleri, binaya su sıktı. Kurtarma ekipleri de içeri girerek yaralıları çıkarmaya çalıştı. Ekipler, ulaşılamayan yere bir de hat kurarak bazı yaralıları böyle kurtardı. Operasyon sonucu 12 kişiden 10'u sağ olarak kurtarıldı. Yaralılar, ilk müdahalenin ardından bölgedeki hastanelere sevk edildi.

Uvsar Arama Kurtarma ekibinin davetlisi olarak bu ülkeye 16 kişi ve 2 araçla gittiklerini belirten Nilüfer Arama Kurtarma Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Işık, 10-14 Ağustos 'ta düzenlenen bu ülkenin en büyük tatbikatına katılarak deneyimlerine bir yenisini eklediklerini vurguladı.  

Tatbikatta, Romanya sağlık hizmetleri, jandarma, polis, itfaiye ve arama kurtarma ekiplerinden yaklaşık 200 kişinin yer aldığını aktaran Işık, şunları kaydetti:

"6,8 büyüklüğünde bir deprem senaryosu üzerine gerçekleştirilen tatbikatı başarıyla tamamladık. Yaptığımız çalışmalarda 10 kişiyi sağ, 2 kişiyi ise ölü olarak çöken binadan çıkardık. 1 gün de ormanlık alanda tatbikat yaptık. Burada da kaybolan bir kişiyi kurtardık'. Uvsar Arama Kurtarma ekibi ile 5'inci tatbikatı yaptık. Orada çok iyi ağırlandık. Romanya jandarması da bize bir plaket verdi. Ayrıca oraya giderken Nilüfer Belediyesi bize çok büyük destek oldu. Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e teşekkür ederiz."