Nilüfer Çayı'ndaki kirliliğe önlem alınıyor

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Çayı'ndaki kirliliği engellemek için önlem aldıklarını bildirdi.Altepe, yaptığı...

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Çayı'ndaki kirliliği engellemek için önlem aldıklarını bildirdi.

Altepe, yaptığı yazılı açıklamada, daha yaşanabilir, sağlıklı ve yeşil Bursa hedefiyle çevre konusunda önemli adımlar attıklarını belirtti.

Çevre konusunda hizmetlerini aralıksız sürdürdüklerini belirten Altepe, şöyle devam etti:

"Büyükşehir Belediyesinin, Bursa'yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Nilüfer Çayı'na nefes aldıracak olan önemli bir adım daha atıldı. Demirtaş ve İsmetiye mahallelerinde dereye akan atık suların Doğu Atıksu Arıtma Tesisi'ne bağlantısı yapıldı. Hedef; yeniden yeşil Bursa'yı oluşturmak. Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ ile yeşil Bursa'yı yeniden oluşturmak ve çevre açısından da istediğimiz çağdaş değerlere ulaşma konusunda yatırımlarımız hızla sürüyor. Özellikle ovada bulunan işletmelerin atıkları ile yerleşimlerin önemli bir kısmının kanalizasyon ve evsel atıkları, bölgedeki İsmetiye Deresi'ne, Deliçay'a ve bunların üzerinden de Nilüfer Çayı'na akıyordu, bunu engelledik."

Atık suların artık arıtma tesisine aktarıldığı bilgisini de veren Altepe, şunları kaydetti:

"Millet Mahallesi, Samanlı, Vakıf bölgesi ve diğer bölgelerde de benzer çalışmaların yapılıyor. Demirtaş ve İsmetiye bölgesine BUSKİ tarafından yapılan yaklaşık 15 milyon liralık yatırımla ve kolektör hatlarıyla Demirtaş ve İsmetiye bölgesi ile çevresinin atıklarının tamamen bu kolektöre alınması sağlandı. Atıklar, yaklaşık 80 santimetre çapındaki kolektörle pompa istasyonuna geliyor ve orada bağlantı istasyonunun devreye girmesiyle de atık sular arıtma tesisine aktarılıyor. Bursa'yı eski güzelliklerine kavuşturmayı istiyoruz. Bu çalışmalarla adım adım Bursa ovasını kurtarmış oluyoruz. Yakın bir zamanda, tüm bölgelerdeki atık suların derelere akması önlenmiş olacak. Amacımız, Nilüfer Çayı'nın bir an önce temiz akması. Artık kötü görüntüler tarihe karışacak."