'Nilüfer Uluslararası Klasik Gitar Yarışması' sona erdi

'Nilüfer Uluslararası Klasik Gitar Yarışması' sona erdi
'Nilüfer Uluslararası Klasik Gitar Yarışması' sona erdi
BURSA (AA) - Nilüfer Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl ilki gerçekleştirilen Nilüfer Uluslararası Klasik Gitar Yarışması sona...

BURSA (AA) - Nilüfer Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl ilki gerçekleştirilen Nilüfer Uluslararası Klasik Gitar Yarışması sona erdi

Yarışmaya 92 gitarist katılırken, Vietnam'dan katılan Thu Le birinciliğe Ukraynalı Marko Topchii ikinciliğe, Türkiye 'den katılan Çağatay Azat da üçüncülüğü değer görüldü. UÜ Devlet Konservatuarı Salonu'nda düzenlenen final gecesinde Todo Tango Orquestra sahne aldı. Veysel Özgür Sağlam, Gökmen Fahlioğullar, Ricardo Moyano, Alexandr Mekaev, Carlos Gustavo Battistessa ve Savaş Unç'dan oluşan Todo Tango Orquestra konserin sonunda sanatseverlerden büyük alkış aldı.

Törene katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer'in önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu dile getirdi. Festivalin ilk kez yapıldığını belirten Bozbey, ''Böyle olağanüstü bir ilgiyi hak etmek gerçekten gurur verici. Arjantin'den Yunanistan'a, Belçika'dan Çin'e, Peru'ya, İran'a tam 29 ülke . Adeta kıtalararası bir buluşma. İnadına barış diyen Nilüfer'e, Asya'dan Amerika'ya, Avrupa 'ya pek çok ülkeden gelen katılımcılarımızla, en çok yakışan bir buluşma. Üstelik 8 yaşından 65 yaşına kadar çok geniş bir yelpazede yarışmacı yer aldı. Kültür-sanat kenti Nilüfer'e çok yakışan bir organizasyonu eksiksiz bir şekilde gerçekleştiren, emek veren herkese yürekten teşekkürler'' ifadelerini kullandı.

Nilüfer Uluslararası Klasik Gitar Yarışması'nin birincisi Vietnam'dan katılan Thu Le oldu. İkinciliğe Ukraynalı Marko Topchii, üçüncülüğe de Türkiye'den katılan Çağatay Azat değer görüldü. Vietnamlı yarışmacı birincilik ödülü olarak 2 bin 500 dolar alırken, ikinci bin 300 dolar, üçüncü de 700 dolarlık para ödülü almaya hak kazandı.

Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Prof. Dr. Mehmet Arslanoğlu ve UÜ Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi ve gitar sanatçısı Veysel Özgür Sağlam verdi.