"Obezite diyabeti tetikliyor"

"Obezite diyabeti tetikliyor"
"Obezite diyabeti tetikliyor"
Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Akan: "Obezite ve fiziksel aktivitenin azalmasıyla birlikte, gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde diyabet görülme sıklığı da hızla artıyor"

BURSA (AA) - Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, obezite ve hareketsiz yaşamın diyabeti tetiklediğine dikkati çekti.

Akan, "Dünya Diyabet Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, diyabetin, insülin hormonunun yokluğu veya yetersiz olması durumunda ortaya çıkan bir hastalık olduğunu dile getirdi.

Her yıl dünyada 8 ile 14 milyon kişinin, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve kronik solunum yolu hastalıkları gibi diğer kronik hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Akan, obezite ve fiziksel aktivitenin azalmasıyla gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle diyabet görülme sıklığının da hızla arttığına dikkati çekti.

Birçok ülkede ölüme neden olan hastalıklar içinde diyabetin, beşinci sırada yer aldığını dile getiren Akan, şunları kaydetti:

"Yetişkin diyabetlilerde, diyabetli olmayan yaşıtlarına kıyasla kardiyovasküler olay riski 2-4 kat daha yüksektir. Bunun yanında diyabet, böbrek bozuklukları, kalp-damar bozuklukları, beyin damar bozuklukları, göz bozuklukları, kemik kaybı, cinsel sorunlar, sinir hasarları ve diyabetik ayak gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Diyabet, körlüğe neden olan ilk üç hastalık içinde yer almaktadır ve kronik böbrek yetersizliği nedenlerindendir."

Vücut kitle endeksine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Akan, şöyle devam etti:

"Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Şeker gibi basit karbonhidratlar günlük enerjinin yüzde 10'unu aşmamalı, yağ ve tuz, gereksinimimiz kadar alınmalı, fazlasından kaçınılmalıdır. Fiziksel olarak aktif olunmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapılarak, insülin direnci azaltılmalı, şişmanlık önlenmeli, strese karşı dayanıklılık artırılmalı ve kalp hastalığı riski azaltılmalıdır."