Öğrenciler üç ülkede "enerji tasarruflu yapılar"ı inceledi

Öğrenciler üç ülkede "enerji tasarruflu yapılar"ı inceledi
Öğrenciler üç ülkede "enerji tasarruflu yapılar"ı inceledi
BURSA (AA) - Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden bir grup öğrenci ve öğretmen, 100 bin avro bütçeli "Enerji Tasarruflu Yapılar" Avrupa...

BURSA (AA) - Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden bir grup öğrenci ve öğretmen, 100 bin avro bütçeli "Enerji Tasarruflu Yapılar" Avrupa Birliği (AB) Erasmus+ projesi kapsamında Almanya, Avusturya ve İsveç'e giderek bu ülkelerde yürütülen çalışmaları inceledi

Proje koordinatörü ve İnşaat Bölümü Öğretmeni Bünyamin Altınışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB projeleriyle ilgili daha önce üç proje hazırladığını, bu sene hazırladığı projenin 4 bölümden oluştuğunu söyledi.

Elektronik ve inşaat bölümünden bazı öğrenci ve öğretmenlerin proje kapsamında 4 grup halinde İsveç, Almanya, Avusturya'ya gittiğini ifade eden Altınışık, "Projemizin ana başlığı enerji tasarruflu yapılar. Dünyanın en önemli gündemi enerji. Enerjinin verimli kullanımı şu anda öncelikli proje araştırma konularından biri. Fosil enerji kaynakları bir gün bitecek" dedi.

Altınışık, yurt dışına giden öğrenci ve öğretmenlerin enerji tasarruflu yapılar üzerine çalışmalar ve araştırmalar yaptıklarını belirterek, "İnşaat bölümü öğrenci ve öğretmenleri duvar kalınlıkları, pencereler, cepheler, rüzgar yönleri gibi kriterlerin enerjiye olan katkısı üzerine kafa yordu. İlk aşamada tasarım çok önemli. Öyle bir yapı tasarlayalım ki enerjiyi maksimum düzeyde alabilsin. Elektronik öğrenci ve öğretmenleri de elektronik sistemlerle enerjinin az şekilde kullanılmasını araştırdı" diye konuştu.

Proje kapsamında 30 öğrenci ve 22 öğretmenin yurt dışına gittiğini vurgulayan Altınışık, "Bu projenin bütçesi 100 bin avro. İki grup Almanya, bir grup İsveç, bir grup da Avusturya'ya gitti. Yurt dışı ziyaretlerinden elde ettiğimiz kazanımları öğrencilerimizle paylaşıyoruz. Önümüzdeki sene daha büyük projeler yapmayı planlıyoruz. Elimizden geldiği kadar daha büyük projeler yaparak daha çok öğrenciyi yurt dışına götüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Altınışık, projenin başarıyla sonuçlandığına değinerek, yurt dışına giden öğrenci ve öğretmenlerin hem kişisel hem de mesleki kazanımlarını burada gündelik ve mesleki hayatlarında uyguladıklarını sözlerine ekledi.