Öğrencilerden Suriyeli ihtiyaç sahiplerine un yardımı

Öğrencilerden Suriyeli ihtiyaç sahiplerine un yardımı
Öğrencilerden Suriyeli ihtiyaç sahiplerine un yardımı
BURSA (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli ihtiyaç sahipleri için başlatılan "Suriye'ye Acil...

BURSA (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli ihtiyaç sahipleri için başlatılan "Suriye'ye Acil Un Kampanyası"na destek veren İnegöl ilçesindeki özel bir kolejin öğrencileri, bir tır dolusu un topladı.

Okul idaresinin koordinatörlüğünde başlatılan ve 3 gün süren kampanya çerçevesinde kolejdeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 500 çuval un temin etti. Toplanan unlar, Suriye sınırında ekmek yapımı için kurulan İHH İnsani Yardım Vakfı fırınlarına gönderilecek.

Unları teslim alan İHH sorumlusu İlhan Tatlı, törende yaptığı konuşmada, Suriyeli iç savaş mağdurlarına en küçük yardımın bile hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Onlara destek olmak için çalışmalarının sürdüğünü belirten Tatlı, "Ülkenin çeşitli bölgelerinde ve kamplarında soğuktan, açlıktan meydana gelen ölümleri göz önüne alarak un, gıda, sağlık ve barınma başta olmak üzere yapılan bağışları, kardeşlerimizin dertlerine çare olmanın gayreti içerisinde insani yardıma muhtaç insanlara ulaştırıyoruz. Suriye'de sivillere yönelik saldırılardan kaçanların oluşturduğu sığınmacı kamplarında insani durum girerek daha da kötüleşiyor" ifadelerini kullandı.

Tatlı, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Türkiye genelinde başlatılan un kampanyasına verilen desteklerden büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Suriye'ye gönderilen yardım tırı sayısının 4 bin 700'ü bulduğunu aktaran Tatlı, şöyle devam etti:

"Gönderilen unlar başta Halep, İdlip, Hama olmak üzere bombalı saldırılara maruz kalan sivil halka ulaşıyor. Suriye'nin Türkiye sınır hattında bulunan, kısmen daha güvenli olan bölgelerde 200'ün üzerinde sığınmacı kampı bulunuyor. Kendi imkanlarıyla derme çatma kamplarda 300 binin üzerinde sivil yaşıyor. 4 yıldan beri mültecilerin yaşam mücadelesi verdiği bu kamplara katılımlar devam ediyor. Sonuç olarak Suriyelilerin kaderinde bir savaş varsa bu onların imtihanıdır deyip kenara çekilemeyiz. Bizim imtihanımız ise en az onlar kadar çetindir. Onların dertleri ile dertlenmek, bir sıkıntıları varsa gidermek ve onlara her türlü yardımda bulunmak zorundayız. Ensar gibi kucak açmalıyız. Temel ihtiyaçlarını karşılayarak, kardeşlik görevimizi yerine getirmeliyiz."