Öğretmenlik tutkusuyla 5 yıllık üniversite programını 3 senede bitirdi

Öğretmenlik tutkusuyla 5 yıllık üniversite programını 3 senede bitirdi
Öğretmenlik tutkusuyla 5 yıllık üniversite programını 3 senede bitirdi
BURSA (AA) - Bursa'da, özel bir eğitim merkezinde çalışan yüksek lisans öğrencisi Handan Bali (25), 5 yıllık üniversite programını 3 senede...

BURSA (AA) - Bursa'da, özel bir eğitim merkezinde çalışan yüksek lisans öğrencisi Handan Bali (25), 5 yıllık üniversite programını 3 senede tamamladı.

Bali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir an önce öğretmenliğe başlamak amacıyla 19 yaşında girdiği 5 yıllık Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesini üst sınıflardan ders alarak 3 senede bitirdiğini söyledi.

Üniversite eğitimini tamamlamasına rağmen ideallerinden vazgeçmediğini vurgulayan Bali, şöyle devam etti:

"Üniversitede akademik hayata gözü dikmiştim. Ara vermeden de yüksek lisansa devam ettim. Öğrenciliğim ve öğretmenliğim devam etmek zorundaydı. Özel bir kurumda çalışmaya başladım. Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerine ders veriyorum. Burada her yaş diliminden öğrencilerim var; 18 yaşından 30 yaşına, 50 yaşına kadar. Vizyonu ve misyonu olan, çalışan insanlar bunlar. Bazıları vardiyalı çalışan işçi arkadaşlarımız, üniversite okumayan arkadaşlarımız. Onlara örgün öğretim imkanını değerlendirememenin acısını yaşatmıyoruz. Burada aynı şekilde bir üniversite hayali yaşatıyoruz. Başarım, çok farklı yaş dilimindeki insanlara eğitim vermemdir. Başarımı buna bağlıyorum. Arkadaşlarımız buradan bir şekilde üniversite mezunu olarak aramızdan ayrılacak. Biz de onların başarılarıyla gurur duyacağız."

- " Sosyal hayatımın tamamını eğitime veriyorum"

Hafta sonu tatilini kullanmadığını dile getiren Bali, bunun yerine öğrencilere ders verdiğini anlattı.

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesinde tamamladığını ifade eden Bali, şöyle konuştu:

"Yüksek lisansa başladım. Yüksek lisansımın ikinci yılında bir tez çalışmam var. Enstitü, çalışmamı kabul etti. Bursa ile Ankara arasında sürekli mekik dokudum. Sebebi; Bursa'da öğrencilerim vardı. Özel bir kurumda ders veriyorum. Üniversitede de ders veriyorum. Sosyal hayatımın tamamını eğitime veriyorum. Eğitimin gerçekten bir sevgi işi olduğunu düşünüyorum. Sevgiyi verdiğimiz ölçüde gelişiyor, güzelleşiyor tabii ki de burada okuduğum bölümün üniversitenin de çok değerli olduğunu düşünüyorum. Üniversitede okurken hocalarımdan gördüğüm eğitim aşkı bana etki etti. Bu sayede hem öğrenim görüyorum hem eğitim veriyorum. Bu eğitim aşkımın, ömrümün sonuna kadar devam edecek diye düşünüyorum.

Örgün veya açıktan üniversite okuyan arkadaşlarımız, gittikleri zaman üniversitenin koşullarına dikkat etsin. Öğrenciler, kendilerine sağlanan avantajlardan haberdar değil ama bazı örgün eğitim veren fakülte ve okullarımız böyle şanslar tanıyor; erken bitirmek gibi. Başarılı olan öğrenciler, yıllarınız boşuna gitmesin, başarınız varsa hayatınız için geleceğiniz için önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum. Şartları koşulları iyi görsünler bunu kullanabilsinler, bu bir avantajdır. Bir akademi hocası olarak bunu görebiliyorum. Bu bir güzelliktir, eğitimin kazandırdığı güzelliklerden biridir."