OİB haziran ayı ihracat raporu

OİB haziran ayı ihracat raporu
OİB haziran ayı ihracat raporu
- OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: - "Otomotiv endüstrisi ihracatında reel anlamda kayıp yaşanmıyor. Haziranda ağırlık bazında yüzde 11, miktar bazında ise yüzde 18 artış gösterdik. Bu artışları gelire parite kaybından dolayı maalesef yansıtamıyoruz" - "Kayıplarımız avro/dolar paritesinden kaynaklı. Haziran ayında da söz konusu pariteden 294 milyon dolarlık bir eksiğimiz var. Bu kayıp olmasa geçen ayı 2 milyar 270 milyon dolar ihracatla kapatacaktık"

BURSA (AA) -  Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, haziran ayında yüzde 3'lük düşüşle 1 milyar 976 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, otomotiv endüstrisi ihracatında reel anlamda kayıp yaşanmadığını bildirdi.

OİB'in haziran ayı otomotiv raporuna göre, otomotiv endüstrisi, Türkiye 'nin genel ihracatındaki payını son 5 yıldan bu yana ilk kez yüzde 17 seviyesine yükseltti. Haziran ayında yüzde 3 kayıpla bir milyar 976 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, Türkiye geneli ihracatındaki ağırlığını da artırdı. Yılın ilk yarısı dikkate alındığında ise otomotiv endüstrisi yüzde 10 gerilemeyle 10 milyar 496 milyon dolarlık ihracat yaparken bu dönemdeki genel ihracattan yüzde 14 pay aldı. 

Otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracat performansını değerlendiren Sabuncu, aylık bazda genel ihracat payının en son 2010 Mart ayında yüzde 18 seviyesinde bulunduğunu, bu dönemden sonraki en yüksek paya haziran ayında ulaşmalarının sektörün Türkiye ekonomisi içindeki önemini bir kez daha öne çıkardığını kaydetti.

Sabuncu, "Endüstrimizin ihracat içindeki payını yükseltmesi, hedeflediğimiz yeni sektörel şampiyonluğumuzun müjdesini veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Otomotiv endüstrisi ihracatının gelecek aylarda gelir anlamında da bir toparlanma sürecine gireceğine inandıklarını belirten Sabuncu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kayıplarımız avro/dolar paritesinden kaynaklı. Haziran ayında da söz konusu pariteden 294 milyon dolarlık bir eksiğimiz var. Bu kayıp olmasa geçen ayı 2 milyar 270 milyon ihracatla kapatacaktık. Yılın ilk yarısındaki parite kaybımız ise toplamda 1 milyar 650 milyon doları buldu. Aslında otomotiv endüstrisi ihracatında reel anlamda kayıp yaşanmıyor. Haziranda ağırlık bazında sektör ihracatı yüzde 11, miktar bazında ise yüzde 18 artış gösterdi. Bu artışları gelire parite kaybından dolayı maalesef yansıtamıyoruz."

Yeni bir ihracat şampiyonluğu hedefiyle 2015 yılında dış pazarlarda büyümeye başlayan otomotiv endüstrisi, haziran ayında ihracatta 2 milyar dolar seviyesine yaklaştı. İhracat, en büyük pazarlardan Almanya'ya yüzde 9, Birleşik Krallık'a yüzde 2 ve Fransa'ya yüzde 31 azaldı. Otomotiv ihracatında  ABD 'ye yüzde 132, İspanya'ya yüzde 26, İtalya'ya da yüzde 16 artış dikkati çekti.

- Binek otomobilde artış

OİB raporuna göre haziran ayında binek otomobiller ürün grubunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artışla 698 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Otomotiv yan sanayi ürün grubunda aynı dönemde yüzde 5 kayıpla 767 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 2 azalışla 386 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda da yüzde 14 gerilemeyle 101 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Diğer başlığı altındaki ürün gruplarında da yüzde 15 kayıpla 23 milyon dolarlık dış oldu.

Yılın ilk yarısında da geçen yılın aynı dönemine göre ihracat, otomotiv yan sanayinde yüzde 13 azalarak 4 milyar 286 milyon dolar, binek otomobillerde yüzde 8 azalışla 3 milyar 560 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 11 azalışla 1 milyar 934 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise yüzde 7 artışla 571 milyon dolar olarak gerçekleşti.

- Almanya lider

Ülke bazlı veriler incelendiğinde haziran ayında Almanya, 288 milyon dolarlık ihracatla liderliğini korudu. Bunu 237 milyon dolarla İngiltere, 225 milyon dolarla Fransa izledi. ABD'ye 79 milyon dolar, İspanya'ya 92 milyon dolarlık dış satış dikkati çekti. 6 aylık dönemde de Almanya'ya 1 milyar 677 milyon dolar , İngiltere'ye 1 milyar 373 milyon dolar, Fransa'ya 1 milyar 42 milyon dolarlık ihracat yapıldı.