Okullar da artık "yap-işlet-devret" modeliyle yapılacak

Okullar da artık "yap-işlet-devret" modeliyle yapılacak
Okullar da artık "yap-işlet-devret" modeliyle yapılacak
- Bursa Valiliği'nin imzaladığı protokolle, Türkiye'de ilk defa 2 okul "yap-işlet-devret" modeliyle yapılacak

BURSA (AA) - Bursa Valiliği'nin imzaladığı protokolle, Türkiye 'de ilk defa 2 okul  "yap-işlet-devret" modeliyle yapılacak.

Heykel'de bulunan tarihi valilik binasında imzalanan protokolle, yap işlet devret modeliyle yaptırılacak okulların Bursa'da ve Türkiye'de bir ilk olduğu kaydedildi.

Yasalarda yapılan değişiklikle artık bu modelle okul da yaptırılabileceğinin vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, şunları kaydetti:

"Yasalarımızda yapılan değişikliklerle yap işlet devret modeliyle okul yapılabilmesine dair hükümler konuldu. Bu kapsamda yüklenici, Sırameşeler Mahallesi'nde kendine ait 9 bin metrekare arsa üzerine her biri 24 derslikli olmak üzere iki okul binası yapacak. Lise olarak kullanmayı düşündüğümüz okullar protokolümüz gereği 18 ayda bitirilecek. Bu okullara 8 yıl boyunca aylık 100 bin lira  olmak üzere toplam 9 milyon 600 bin lira ödenecek. 8 yılın sonunda okul binalarımız arsaları da dahil olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığımıza devredilecek. Okullarımızın donatım malzemeleri, 8 yıl süreyle her türlü bakım ve onarımları yüklenici tarafından karşılanacak. Türkiye'de ve Bursa'da ilk kez yapılan bu uygulama ile kentimize iki okul kazandırılacak. Hayırlı olmasını diliyorum." 

Protokol imza törenine Vali Karaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ve okulları yaptıracak yüklenici Osman Koçak katıldı.