Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
- Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Akın: - "Organ nakli bakımından hayati önem taşıyan kadavradan organ nakli sayısının Bursa'da hızla artması sevindirici bir gelişme"

BURSA (AA) - Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Haluk Akın, Bursa'da kadavradan organ nakli sayısının hızla arttığını bildirdi.

Akın, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de çok sayıda hastanın organ nakli beklediğini belirtti.

Bağışlar yeterli olmadığı için pek çok hastanın yaşamını yitirdiğini vurgulayan Akın, şunları kaydetti:

insanların hayat hayatını kaybettiğini söyledi.

"Organ nakli bakımından hayati önem taşıyan kadavradan organ nakli sayısının Bursa'da hızla artması sevindirici bir gelişme. Bursa, organ bağışının farkında. Bursa basınının, bu bilincin oluşmasında çok önemli bir yeri var. Çok sayıda böbrek nakli bekleyen hastamız da var. Böbrek hastalıklarında erken tanı da çok önemli. Kronik böbrek hastalıklarının erken evrede saptanması ve altta yatan veya eşlik eden farklı hastalıklara yönelik tedavilerin erken başlatılması da çok önemli. Türkiye'de canlı vericiden bağış oranı yüksek ancak kadavradan yani beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden nakil az. Oysa istediğimiz, kadavradan bağışı bilincini yaygınlaştırmak. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin organlarıyla çok sayıda insan hayat bulabilir."