Organ beklerken vefat edenler için mevlit okutuldu

Organ beklerken vefat edenler için mevlit okutuldu
Organ beklerken vefat edenler için mevlit okutuldu
BURSA (AA) - Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi, organları bağışlanan ve organ...

BURSA (AA) - Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi, organları bağışlanan ve organ nakli beklerken vefat edenler için mevlit okuttu.

Yeşil Cami 'deki okutulan mevlite, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Halk Sağlığı Müdürü Resul Özbek, İl Müftüsü Mehmet Emin Ay ve hayatını kaybeden vatandaşların yakınları katıldı.          

Programda, organlarını bağışlayanlar ile organ beklerken vefat edenler için dualar edildi.

Akan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye 'de özellikle kadavradan organ bağışı oranlarının dünya ortalamasının gerisinde olduğuna dikkati çekerek, "Bu programda, candan cana bağışla kendileri bu dünyadan göçseler bile başka canları organlarıyla yaşatan merhum kardeşlerimizi vefanın gereği olarak ayet ve dualarla anmak istedik" ifadesini kullandı.

Organ bağışının, üzerinde durulması gereken, insanların hayata tutunmasına vesile olabilecek bir görev olduğunu belirten İl Müftüsü Ay ise "Yüce dinimizde, Kur'an-ı Kerim ayetleri ve Sevgili Peygamberimizin hadisleri bize yol gösteriyor. Ayet-i kerimede Rabbimiz, bir canın kurtarılmasını bütün insanların kurtarılmasına eşit sayıyor" değerlendirmesinde bulundu.