"Osmanlı'nın ilk darphanesi" kültür merkezi oldu

"Osmanlı'nın ilk darphanesi" kültür merkezi oldu
"Osmanlı'nın ilk darphanesi" kültür merkezi oldu
- Orhan Gazi döneminde Osmanlı'nın ilk paralarının basıldığı bina, restorasyonun ardından kültür merkezi niteliğiyle hizmete sunuldu

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen "Osmanlı döneminin ilk darphanesi", kültür merkezi niteliğiyle hizmete açıldı.

Osmangazi ilçesi Maksem Mahallesi'nde, Orhan Gazi döneminde, 1300'lü yıllarda Osmanlı'nın ilk paralarının basıldığı binada gerçekleştirilen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu yapıda eskiden para basımında kullanılan araç ve gereçlerin sergilendiğini söyledi.

Eski darphanede Osmanlı dönemi paralarının da görülebileceğini anlatan Altepe, şöyle konuştu:

"Tarihi darphane hem sergi salonu olarak kullanılacak hem de kültürel bakımdan hizmet verecek. Tramvayımız, metromuz Bursa'da üretiliyor. Bursa artık konsept değiştirdi. 620 milyona alacağımız aracı 320 milyona aldık. Yerli üretilen araçlar sayesinde 320 milyon lira kara geçtik. İşte ne diyorlar; 'Bu parayı nereden buldular?' Parayı buradan buluyoruz. Bu şekilde teknolojiyi geliştiriyoruz üretimi destekliyoruz. Üretimin her alanında da öncülük yapıyoruz. Şimdiden sonra zaten parayı bulmak kolay, darphaneyi de açtık. 'Belediyeler bir tek para basamaz' diyorlardı. Artık para basacak darphanemiz de var."

Mahalle Muhtarı Mesut Gülaç da daha önce harabe halinde olan mekanın restore edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Altepe ve beraberindekiler, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından binayı gezdi.