Otel konforunu aratmayan karavanlar

Otel konforunu aratmayan karavanlar
Otel konforunu aratmayan karavanlar
- Bursa'da bir firma tarafından üretilen karavanlar, adeta beş yıldızlı otel konforuna sahip özellikleriyle dikkati çekiyor - Firmanın yöneticisi Taşkın: - "Bugün Avrupa ile eş değer karavan üretiyoruz. Bazı işçiliklerde onlardan kat kat iyiyiz. Teknoloji anlamında da eş değeriz çünkü Avrupa'daki üreticilerin kullandığı ürünleri biz de burada kullanıyoruz" - "Araçtaki bir cihaz, bütün enerji ihtiyacını gazdan karşılıyor. Bir tüp ortalama 60 lira. 60 liraya yaklaşık 20 günlük elektrik ihtiyacını karşılayabiliyoruz"

BURSA (AA) - CEM ŞAN / VOLKAN BAYRAKTAR - Bursa'da bir firma tarafından son teknolojiyle üretilen karavanlar kullanıcılarına hem beş yıldızlı otel konforu yaşatıyor hem de istedikleri yerde tatil yapma imkanı sağlıyor.

Firmanın yöneticisi Hüseyin Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son model karavanların buzdolabından fırına, lavabodan banyoya, yatak odasından mutfak bölümüne kadar beş yıldızlı otellerdeki konforu aratmadığını söyledi.

Karavanlardaki ısıtma, enerji ve güvenlik sistemlerinin de son teknolojiyle üretildiğini belirten Taşkın, "Eskiden Avrupa 'da yapılmış karavanlara hepimizin özentisi vardı. O karavanlar Türkiye 'de üretilenlerden iyi ve daha farklıydı. Bugün Avrupa ile eş değer karavan üretiyoruz. Bazı işçiliklerde onlardan kat kat iyiyiz. Teknoloji anlamında da eş değeriz çünkü Avrupa'daki üreticilerin kullandığı ürünleri biz de burada kullanıyoruz" diye konuştu.

Ürettikleri son model araçların özelliklerine değinen Taşkın, bunlarla beş kişinin rahatlıkla konaklayıp yolculuk yapabildiğini anlattı.

Yaşam bölümünde kullanılan elektriğin, bir cihaz aracılığıyla gazdan üretildiğine değinen Taşkın, şöyle devam etti:

"100 gram gaz harcayarak bir saatlik elektrik üretiyor. Cihazı kullanıp gerekli testlerini de yaptık. Çok güvenilir bir cihaz. Gaz kaçağı ve herhangi bir ihtimale karşılık bütün tedbirleri aldık. Karavanın içinden kontrollü bir vanası var. Bagaj kısmında iki vana var. Sistem belli bir modun altına geldiğinde devreye giriyor ve elektrik üretmeye başlayarak aküleri dolduruyor. Aküler dolunca da beklemeye geçiyor. Siz onun çalıştığını bile fark etmiyorsunuz çok sessiz bir cihaz. Bu da karavancılıkta çok önemli. Bir tüple yaklaşık olarak 20 günün üzerinde kendine enerji sağlayabiliyor."

Taşkın, bugün karavanlarda en büyük olayın enerji olduğunu ve enerji yoksa karavanın işlev göremeyeceğini belirterek, "Buzdolabı, aydınlatma veya televizyon çalışamaz. Araçtaki bir cihaz, bütün enerji ihtiyacını gazdan karşılıyor. Bir tüp ortalama 60 lira. 60 liraya yaklaşık 20 günlük elektrik ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Karavancılık için çok önemli bir şey çünkü karavan için şehir hattı elektriği, jeneratör veya güneş panellerinden sağlanan elektrik lazım. Bu sistemde ekstra hiçbir şeye ihtiyaç yok ve tek başına her şeyi halledebiliyor" ifadelerini kullandı.

- ÖTV'nin indirilmesi talebi

Taşkın, bu karavanlarda çok rahat bir yaşam alanı bulunduğunu vurguladı.

Fırından lavaboya, özel bir banyo tasarımına ve çift televizyona kadar her şeyin yer aldığını dile getiren Taşkın, "Güvenlikle ilgili de her şeyi düşündük. Karavanın etrafını çevreleyen 4 kamera var. Bu kameralar sürekli kayıt yapıyor. Karavan sahibi yatak odasında yatarken dışarıdan gelen bir sese, yatağının başındaki televizyondan bakıp ne olduğunu öğrenebiliyor" dedi.

Hüseyin Taşkın, LPG'den elektrik üretilmesine rağmen yedek olarak karavana jeneratör de yerleştirdiklerini bildirdi.

Araçta 250 litrenin üzerinde temiz su tankı ile buna eş değer pis su tankları bulunduğu bilgisini veren Taşkın, şunları kaydetti:

"Türkiye karavancılık için cennet bir ülke. Gezebileceğimiz yerin haddi hesabı yok. Buna rağmen karavancılık Türkiye'de çok gelişmiş değil çünkü sıfır araçta yüzde 147 gibi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) var. Bu çok ciddi bir rakam. Diğer taraftan 5 yaşın üstündeki araçlarda ÖTV uygulanmıyor. Sıfır araçta ÖTV engeline takılıyoruz. 'Sıfır araç olsa ben karavan yaptırırım' diyen bir sürü müşterimizi geri çeviriyoruz. Başka ülkelerde de bayiliklerimiz var. Orada sıfır araçlar karavana dönüştürülüyor hatta karavancılığa pek çok konuda destek veriliyor. Ayrıca karavancılık küçük esnafı kalkındıran bir tatil şekli çünkü karavancı gittiği yerdeki bakkal, manav veya marketten alışveriş yapıyor, köylülere para kazandırıyor. Bu anlamda hükümetimizden karavancılığın önündeki ÖTV oranının iyileştirilmesini talep ediyoruz."