Otomobilde "kampanya baharı"

Otomobilde "kampanya baharı"
Otomobilde "kampanya baharı"
- Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, yılın ilk çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre, yüzde 50,29 artarken, bu hareketlilik firmaların nisan kampanyalarına da "bahar havası" getirdi - Nisan ayında, "5 bin liraya varan indirim", "2 yıla varan sıfır faiz", "Şimdi al, yarısını şimdi, kalanı bir yıl sonra öde", "Bin 500 liraya varan nakit alım indirimi", "Kasko bizden", "3 bin liraya varan takas indirimi", "Şimdi al taksitlere Kasım 2015'te başla" ve "sabit kur" avantajları sunuluyor

BURSA (AA) - HALUK YÜKSEL - Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, yılın ilk çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre, yüzde 50,29 artarken, bu hareketlilik firmaların nisan kampanyalarına da "bahar havası" taşıdı.

Avantajlı ve bol seçenekli ödeme imkanlarıyla tüketicilerin yüzünü güldüren nisan kampanyalarında, "5 bin liraya varan indirim", "2 yıla varan sıfır faiz", "Şimdi al, yarısını şimdi, kalanı bir yıl sonra öde", "Bin 500 liraya varan nakit alım indirimi", "Kasko bizden", "3 bin liraya varan takas indirimi", "Şimdi al taksitlere Kasım 2015'te başla" ve "sabit kur" fırsatları öne çıktı.

AA muhabirinin Türk otomobil pazarında faaliyet gösteren bazı yerli ve yabancı firmaların kampanyalarından derlediği bilgilere göre, iç pazarda ocak-mart dönemindeki rekor büyüme, satış paylarını artırmaya çalışan firmaların kampanyalarını da hareketlendirdi. 

Tüketiciler için son ayların en cazip ve bol seçenekli fırsatlarının sunulduğu nisan kampanyalarında, "5 bin liraya varan indirim", "2 yıla varan sıfır faiz", "Şimdi al, yarısını şimdi, kalanı bir yıl sonra öde", "Bin 500 liraya varan nakit alım indirimi", "Kasko bizden", "3 bin liraya varan takas indirimi", "Şimdi al taksitlere Kasım 2015'te başla" ve "sabit kur" avantajları getiriliyor.

- Fiat'tan "2 yıla varan sıfır faiz ve hediye kasko"

Fiat, otomobilde nisan ayına özel "20 bin TL 20 ay sıfır faiz" fırsatı sunarken, daha düşük peşinat ve daha uzun vade ile kredi kullanma imkanının tercih edilmesi halinde, 60 bin TL 36 ay yüzde 0,79 sabit faizli kredi avantajından yararlandırıyor.

Nakit alımlarda bin TL indirim uygulayan, buna ilaveten 500 ailesi, Panda ve Freemont araçlar için yüzde 0,99 faiz fırsatı sunan Fiat, Panda'yı 36 bin 400, Linea'yı da 38 bin 550 TL'den başlayan fiyatlarla satıyor.

Fiat, ticari araçları Doblo ve Pratico'da 20 bin TL 20 ay sıfır faiz; Ducato ve Fiorino'da ise 24 bin TL 24 ay sıfır faizli kredi avantajı sağlarken, daha uzun vade ve daha az peşinat ile ödemek isteyen müşterilerine 60 bin TL 36 aya kadar yüzde 0,79 sabit faizli kredi seçeneği sunuyor.

Nakit alımı tercih eden müşterilere ise Doblo ve Pratico'da bin, Fiorino ve Ducato'da bin 500 lira ilave indirim uygulayan Fiat, Fiorino'yu 34 bin 240, Yeni Doblo'yu ise 40 bin 450 TL'den başlayan fiyatlarla müşteriyle buluşturuyor.

Fiat ayrıca, ?"10 Numara Fiat" kapsamında, aracını Fiat ticari araç modellerinden biriyle yenileyen veya yeni bir ticari araç alan müşterilerine "10 Numara Fiat Kasko Bizden" kampanyası uyguluyor

- Peugeot'dan "20 aya kadar sıfır faiz"

Peugeot,  208 ve 301'i 20 bin TL 20 ay yüzde 0,79 kredi avantajıyla satışa sunarken, 301 modeli için 2 yıl veya 40 bin kilometre için tüm periyodik bakım ve aşınan parçaların değişimini hediye olarak veriyor.

Ticari araçları Partner Tepee ve Bipper Tepee'de 20 bin TL 20 ay sıfır faiz imkanı tanıyan Peugeot, sıfır faiz avantajını 30 Nisan'da sonlandırıyor.

- Renault'nun "büyük takas" kampanyası sürüyor

"Renault'nuzu şimdi alın, yarısını şimdi, kalanı bir yıl sonra ödeyin" sloganının kullanıldığı nisan ayında, tüm model yıllarına ait binek otomobilleri kapsayan takas kampanyası ile satın alınacak otomobilin yüzde 50'sini hemen, kalan tutarı faiziyle birlikte bir yıl sonra tek ya da 12, 24, 36 taksit seçeneklerinden biriyle ödeme imkanı getiriliyor.

Kampanyaya dahil olacak takas araçlara, aracın mevcut durumuna ve piyasa koşullarına göre Renault yetkili satıcıları tarafından bir fiyat belirlenip buna göre takas araç bedelinin sıfır araç tutarının yüzde 50'sine denk geldiği durumda, hiçbir ödeme talep edilmeksizin yeni araç müşteriye teslim ediliyor. Kalan yüzde 50'lik bakiye ise yüzde 1,03 faiz oranı ile 12 ay sonra sonra tek ödeme şeklinde ya da yine 12 ay sonra ödemeye başlamak üzere 12, 24 ya da 36 taksitle kapatılabiliyor.

Takas araç bedelinin sıfır araç tutarının yüzde 50'sinden düşük kaldığı durumlarda ise müşteriler takas araçlarının üzerine nakit ödeme yaparak yüzde 50 peşinatı tamamlayabiliyor. Takas araç bedelinin sıfır araç tutarının yüzde 50'sinden yüksek olduğu durumlarda ise ilgili tutar peşinata eklenerek 12 ay sonra ödenecek olan bakiyeden düşülüyor.

Nisan ayı boyunca Fluence hariç, tüm model yıllarına ait binek otomobiller ve hafif ticari araçların tamamına, Maxxi Koruma (Kredi Koruma Sigortası) ile yüzde 0,84, Maxxi Korumasız yüzde 0,89 faizle kredi imkanı sunan Renault, binek araçlarda maksimum 48 bin lira kredi tutarı ve 48 ay vade, hafif ticari araçlarda ise vergi levhası sahibi serbest meslek sahipleri ve ticari kuruluşlara, gerekli koşullar uygun görüldüğü takdirde, araç fatura tutarının yüzde 100'üne kadar kredi imkanını yine 48 ay vade ile pazarlıyor.

Fluence'i ise nisan ayında "40 bin lira 24 ay sıfır faiz" fırsatıyla satışa sunan Renault, belirtilen tutar ve vade seçeneğini aşan kredi taleplerinde ise 48 bin lira kredi tutarı ve 48 ay vadeye kadar, Maxxi Koruma ile yüzde 0,54, Maxxi Korumasız yüzde 0,59 faiz oranı uyguluyor.

Tüm faiz fırsatlarına ek olarak, binek ruhsatlı mevcut aracını takasa verip yeni bir Fluence almak isteyen müşterilere ilave 3 bin liralık takas indirimi yapılıyor.

- Toyota'dan "şimdi al taksitlere Kasım 2015'te başla" fırsatı

Toyota, nisan ayında Avensis'i 5 bin lira indirim ve 63 bin 600 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunarken, Yaris ve Yaris Hybrid modellerinde bin 700 liraya varan indirim veya uygun taksit seçeneklerinden yararlandırıyor.

Yaris'te 38 bin 750 liradan başlayan fiyat ve 500 liralık taksitlerle uygun kredi seçenekleri sunan Toyota, Corolla'yı 50 bin 750, Auris'i 47 bin 750 liradan başlayan fiyatlarla satıyor.

ToyotaFinans'tan 48 aya kadar uzanan vade seçenekleri ve yüzde 1,06 faiz oranıyla kredi imkanı sunan Toyota, ödemelere 2015 Kasım ayında başlama fırsatı da veriyor.

Toyota, ayrıca markası ne olursa olsun eski araçlarını elden çıkarıp yeni bir Toyota almak isteyen müşterilerini "takas" imkanından da yararlandırıyor. 

- Volkswagen'de "sabit kur" kampanyası sürüyor

Volkswagen, 19 Ocak'tan itibaren 1 avroyu 2014 model Tiguan, Beetle, Yeni Scirocco ve Volkswagen CC'lerde 2,35; Golf R'de 2,45 lira, Yeni Touareg'de ise 2,50 liraya sabitledi.

Firma, 1 avroyu 2015 model Tiguan, Beetle ve Volkswagen CC'de 2,40, Golf R ve Yeni Scirocco'da 2,50 lira, Yeni Touareg'de ise 2,60 lira olarak belirlediği sabit kur üzerinden hesaplıyor.